www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
2. Motor :  Technická poradna   převodovka, vstřikování, palivová soustava, náplně, výfuk  
Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 2 z 4
Re: Utahovaci momenty?
Autor: jardaF (IP zapsáno)
Datum: 16.02.2008 18:42

Těžko říct, co to dělá u Tebe - u mne to hydroštely nejsou. Jinak ten motor do 2 tisíc otáček ještě netáhne, spíš s tím jezdím mezi 2-3,5 tisíci. Olej mi moc nežere, tak do půl litru na tisíc km. To klepání poslechni, odkud jde a hlavně kdy se ozývá - hydroštely klapají furt stejně, s otáčkami, bez ohledu na zatížení, uslyšíš je shora přímo pod víkem hlavy, dokonce se dá i určit, zda spíš ze sací nebo výfukové strany. Vezmi si kus tyčky, jeden konec na motor, druhý na ucho a poslouchej.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: jardaF (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2008 20:35

Velmi se omlouvám, myslel jsem, že se mi můj předchozí příspěvek z nějakého důvodu nepodařilo odeslat - ten delší. Jinak : Ty vůle na klice shora (prostřednictvím sundané hlavy) nepoznáš (musely by být fakt obrovské), navíc jde o poměrně drahý špás, je pak nutné nové těsnění pod hlavu, hlavové šrouby, těsnění pod víko ventilů - má-li to těsnit... Nepoznáš takto ani volné písty, protože Ti výsledek zkresluje přítomnost kroužků. Podle toho, co píšeš, by to mohly být i ty hydroštely - chtělo by to fakt slyšet, odkud to jde. Kolik může mít ten Tvůj motor tak najeto ?

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Drahoš (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 10:05

Zdravím,

znáte někdo utahovací moment na dotahnutí vaček na C20XE ??
Říkali mi 8 Nm, ale zdá se mi to málo.
Díky moc
Drahoš
Astra GSi

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 11:05

Myslim ze tomu tak skutecne je, alespon u X16XEL. Jeste se vecer mrknu. Hlavne to nezkousej dotahovat na vic, nebo Te praskne sroub a mas o starosti postarano. Bohuzel vim o cem mluvim.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Drahoš (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 11:32

děkuju moc...naštestí sem je ještě neutáhnul. Chtěl sem je dát na 20Nm - to byl asi crash.
Měj se

Drahoš
Astra GSi
www.united-cars.cz

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2008 17:50

Tak pro srouby M6 je moment 10Nm a pokud jsou tam M8 je 20Nm.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: INVOZIM (IP zapsáno)
Datum: 19.05.2008 09:11

AHOJ,PROSIMTĚ NEVÍŠ UTAHOVACÍ MOMENT HLAVY MOTORU NA KADETA 1,6 D 1985.DÍKY

Re: Utahovaci momenty?
Autor: bilca (IP zapsáno)
Datum: 22.05.2008 11:28

jen poznatek,setkal jsem se u opel tigra 1,6 16ti ventil.motor i po prelisovani novych ojnicnich cepu stale obdobne jak popisujes klepal.vyresila to az vymena pistú,protoze pisty na tygru jsou az dost nízké a pri prujezdu horni uvrati se pist mirne ve spodni casti preklopí to vydava ty divne pazvuky.zajimave bylo ze ty klepajici pisty nebyli nijak moc vyrazne poskozene(oklepane),ihned po prelisovani novych pistu bylo vse ok.J

Re: Utahovaci momenty?
Autor: JardaF (IP zapsáno)
Datum: 23.05.2008 04:34

Jo, tam je X 16XE, varianta X 16XEL. Trpí to naprosto stejnou nemocí, zrovna to mám rozdělané,vybroušené, přelisované nové písty... Ty písty jsou krátké a hodně do kuželu, stačí poměrně malé opotřebení a začnou se viklat.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: JardaF (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 06:16

Stando, prosím Tě, nemáš utahovací moment šteftů držících sací a výfukové sběrné potrubí na hlavě válců (X16XEL) ? Nemyslím matice, tam moment mám, myslím moment, kterým bys zatahoval štefty (M 8) do hlavy. Nerad bych té hlavě ublížil - je to samá dutina....

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 06:45

Tyhle stefty vzdycky utahuju s citem, zadny momenty na to nemam a myslim ze jsem nikde ani nic nevidel.
Stefty maji zavit jen od kraju a uprostred ne a diry v hlave jsou o neco hlubsi, tak ze by si mel steft sednou na tu plosku bez zavitu a nejit dal, cim zadny nebezpeci nehrozi.
Ale jak rikam, kdyz to vezmes s citem, tak se nic stat nemuze. Stejne to potom dotahujes proti prave matkou.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: JardaF (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 07:09

Jo, tak nějak, trošku mně zmátlo, že tam mám štefty s průběžným závitem - bez vynechání uprostřed. Tak jsem to bral, že to bude asi nadoraz, a když už, tak kolik... Radši lehoučce... Díky Stando.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 07:22

Jojo, se toho neboj, tyhle stefty se samy nepovoli, tak ze i kdybys to dotah min, nic se nestane.
Ono to maso uprostred bez zavitu je hlavne proto, aby se tam ten zavit neodrbal od tech svodu, ale jako zarazka to funguje taky spolehlive. POkud to tam nemas, neres to. smiling smiley

Re: Utahovaci momenty?
Autor: JardaF (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 08:08

Díky, Stando.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: martin Brno (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 15:02

Ahojte, poprosil bych asi Standu, nebo jestli ví kdokoliv, dělám si teď hlavu na C14NZ, chci to vzít poctivě, tak mě napadlo vyměnit pístní kroužky, ale neznám utahovací moment ojničního ložiska. Případně má cenu měnit i ty ložiska? Motor má cca 220 tisíc kilometrů a absolutně bez problémů a zatím nepatřičných zvuků a klepání, jen mi praskl rozvoďák (vydržel přesně 60000km, což byla podpásovka), tak jsem se do toho pustil z gruntu. Dík moc, Martin

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2008 15:46

No ja nevim, pokud ten motor neklepe, tak nema cenu saly menit. Ale kazdopadne pokud to chces mit komplet poreseny, tak nevahej :-) Cena sady sal je cca 1500Kc a hlavnich ojnicnich lozisek cca 900Kc.
Utahovaci moment na saly je 25Nm + 30 stupnu a hlavnich ojnicnich lozisek 50Nm + 45stupnu + 15stupnu.
Az sundas ojni.ce tak uvidis jestli bude potreba saly menit.
Samozrejme pokud to takhle zgeneralkujes, je treba motor "zaject" cca 2000km aby si to vsechno sedlo a vsechny spony odlitaly smiling smiley



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Standa (29.05.2008 15:47)

Re: Utahovaci momenty?
Autor: martin brno (IP zapsáno)
Datum: 30.05.2008 18:59

Děkuji moc za vyčerpávající informace, Stando, úplná paráda :-) Snad ještě jedna věc, jeden člověk mě taď od této operace velmi zrazuje, tady myslím hlavně ty kroužky, prý by na to ani nešáhnul, že si tím jen zadělám na problém, že je velmi pravděpodobné, že, v tom lepším případě to bude stejné jako před opravou, že nepoznám žádný rozdíl, jen mě to bude stát peníze a spoustu práce a výsledek nejistý. Tak nevím co teď. Podotýkám že motor má najeto skutečných 220 tis.km. a nebýt toho rozvoďáku, tak mě taková oprava ani nenapadla, motr šlapal potichu, spotřebe oleje i benzínu, případně plynu v pohodě. Jsem jen takový poctivec, že když je to rozdělané, tak by to bylo při jedné "špíně". Je nějaká rada?? M.

Re: Utahovaci momenty?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 30.05.2008 21:29

Ten clovek ma pravdu v tom, ze do toho nacpes zbytecne penize. Vysledek neni nejisty, proc taky, zkratka budes mit zgeneralkovany motor.
Rada je takova, pokud to nezere olej, motor vrci jak ma, tak to nerozdelavej. Vymen rozvody a to nejnutnejsi a jezdi. smiling smiley

Re: Utahovaci momenty?
Autor: martin brno (IP zapsáno)
Datum: 02.06.2008 14:21

Tak ještě jenou děkuji, Stando, udělám to jak píšeš, i mmně se to zdá logické. M.

astra 1,7dti;utahovaci moment hlavy valců
Autor: roman 47 (IP zapsáno)
Datum: 03.06.2008 19:11

Ahoj
sundal jsem hlavu valců,a teď bych ji chtěl vrátit.Potřeboval bych poradit s utahovacími momenty?Moc děkuji předem.Čágo

Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 2 z 4


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  **         **     **  ********  **     ** 
 **     **  **    **   ***   ***  **        **     ** 
 **     **  **    **   **** ****  **        **     ** 
 **     **  **    **   ** *** **  ******    ********* 
  **   **   *********  **     **  **        **     ** 
   ** **          **   **     **  **        **     ** 
    ***           **   **     **  ********  **     ** 
Powered by Phorum.