www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: kefish (IP zapsáno)
Datum: 05.05.2007 10:12

Mam cerstve Kadetta a jedna z veci, co mi trochu vadi, je podsvetleni pristrojove desky (budiku - verze bez otackomeru), jsem zvykly na silnejsi. Zkusil jsem obe zarovky podsvetleni nahradit temito diodami [uni.autodoplnky.cz] (bile bohuzel zrovna nemeli), ale vysledek je jeste horsi (presneji receno barva se mi libi, ale intenzita podsvetleni sla jeste dolu). Ma smysl zkusit jeste koupit ty bile diody, nebo byste to resili jinak? Resil nekdo tento problem? Dekuji.

PS: V dohledne dobe bych chtel budiky s otackomerem, pokud by intenzita podsviceni u teto verze budiku byla vyssi, tak uz bych soucasnou pristrojovku nijak neresil. Zaroven, pokud by se nekomu z vas doma valela plne funkcni prebytecna pristrojovka s otackomerem, tak bychom se urcite domluvili (idealne Brno a okoli).

Kadett E C16NZ sedan, r.v. 1986

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 12.05.2007 16:58

1x led dioda za 60Kč? To si dělají prdel ne?! Vždiť bodová bílá která má 3x tak vyšší svítivost než tahle co mají na webu stojí cca 20Kč a to ještě přeháním! 60Kč stojí bodová dioda modrá!!! (páč je její výroba drahá).

Některé auta jsou vybaveny ručním řízením podsvětlení palubky (někde u světel otočné čtvrtkolečko) :-)

Já teď upravuju svou na Astře F caravan (bílé budíky domácí výroba na tiskárně - normálně oskenovat původní desku a v PC invertovat barvy) Pak bych dal modré podsvícení, ale asi půjdu rovnou do neonů! Vyjde to na stejný, ba levnější peníz - no ještě uvidím co a jak.

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: kefish (IP zapsáno)
Datum: 12.05.2007 20:27

Ta cena je za par, navic je to s tou plastovou patici takze mi ta cena neprijde zas tak strasna... Kadett regulaci intenzity nema, tzn. moznost je dat neco silnejsiho, nebo neco pridat. Ale vsem ostatnim to asi prijde dostsad smiley

Kadett E C16NZ sedan, r.v. 1986

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: stuky (IP zapsáno)
Datum: 12.05.2007 20:51

čau..já sem to vyřešil tak,že sem si koupil bílý vysokosvítivý diody jednu za 6kč,a k tomu odpory a dal sem si to pod budíky..na jeden budík 5..a sem s tim maximálně spokojen...dohormady tě to může vyjít tak na 200kč a mín když koupíš 20 diod a odpory...lepší než ty patice s těma diodama...

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: kefish (IP zapsáno)
Datum: 13.05.2007 07:52

Supr, konecne konkretni odpoved, diky!

Mohl bys to trochu rozvest? Zajimalo by me: Odpory s jakou hodnotou jsi pouzil? Jak jsi to pak pripojil a uchytil.

Kadett E C16NZ sedan, r.v. 1986

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: stuky (IP zapsáno)
Datum: 14.05.2007 08:00

óóóó diky taková chvála..hot smiley tak odpory si moc nepamatuju,ale myslim,že byly 750 Ohmů(jestli se mýlim,tak mě někdo opravte)..diody sem tam přilepil tavnou pistolí,jelikož je to nejlepší držák..udělal sem to tak,že sem vyndal budíky,a pod ně sem nalepil diody..( odpory sem pájel na delší nožičku-tzn na ten menší praporek v diodě..) diody sem dával pararelně,aby všedu bylo stejné napětí,a napětí sem přivedl z patic..do nich sem napájel drátky,který sem přivedl do čokolád...to je proto,abych to mohl lépe rozebrat..takže pod každý budík 5 diod + pod palivoměr a teploměr jednu..na každou patici sem přivedl 3 diody,abych to nepřetížil...tot asi vše..dyštak se ptej třeba sem něco zapomněl..thumbs down takže dohromady mam tam 12 diod..a výsledek je pěkný..všichni mi to záviděj...smiling bouncing smiley

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 14.05.2007 11:43

Ahoj!
Jinak předřadný odpor k Ledce se vypočte podle ohmova zákonu jako U/I..tedy přesněji jako (U-Ud)/Id (U napájecí - napěťový úbytek na čipu LEDky)/(proud protékající ledkou) nap.úbytek + jmenovitý proud nalezneš v katalogu pro tu každou dioudu. Jinak pozor taky jakou tam dáš Ledku...některé mají sice velmi vysokou svítivost třeba i 25Cd, ale velice úzký vyzařovací úhel třeba i jen 6°(tady je odpověď proč to stálo za hovno s těmi kupovanými LED s objímkou - žárovička je věesměrový zdroj světla- tyhle ledky svítí jen před sebe). Nejlepší je tam dát difúzní(což je LED, která svítí celým svým povrchem) LED se svítivostí kolem 800 mCD, to bohatě stačí. Případně i víc těch s užším vyzařovacím úhlem! No a taky bacha, až budeš zapojovat, nepřehoď si katodu s anodou...to by ti pak moc nesvítilogrinning smiley
Ale každopádně si tam nedávej digipalubku, to bys pak byl přes den moooooc zklamanej;o)... Já jí mám a v noci luxus, ale přes den je to tragedie...

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: kefish (IP zapsáno)
Datum: 14.05.2007 20:15

Dik moc. V nejblizsi dobe by mela byt pristrojarna s otackomerem, tak se pak do toho pustim...

Kadett E C16NZ sedan, r.v. 1986

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 15.05.2007 05:31

Na ten digitální tachometr stačí buď vyměnit tu příliš tmavou fólii, nebo vyměnit podsvícení za lepší + regulace intenzity potenciometrem, nebo jiným systémem.
osobně bych do digitálního tachometru šel ale nemám představu kde a kolik stojí :-(

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 15.05.2007 08:11

No, já měl digipalubku rozebranou a podsvětlení je tam relizováno dvěma atypickými halogenovými žárovkami 12V/5W a podpůrným světlovodným systémem, což je vlastně čirý plast, který rovnoměrně rozvádí světlo a k tomu podsvícení číselníku tachometru pomocí klasiscké bezpaticovky 12V/2W. Tudíž nevím, co bys tam chtěl vyvádět s lepším zdrojem světla, kdybs tam dal ledky, tak to bude celý flekatýsmiling smiley. největší problém je v použití pasivního LCD displeje, kdyby tam LED displej, tak je to bez problémů - ten sám vyzařuje docela jasné světlo. jinak myslím, že štelování intenzity světla je naprosto zbytečnej luxus, beztak to máš pořád na plno;oD... Jo a ona je tam jěště jedna vychytávka...při zapnutých světlech, se sám jas palubky trošku ztlumí cca o 1,2V. To lze odstranit tím, že se proklemuje štelovátko na jas, sice to pak pořád svítí na max, ale to není na škodu. ani v noci to neoslňuje...
Jinak digi palubku koupiš komplet tak za 500,-, všade se jich válí...ale horší je to pak s náhonem na tacho, nemůžeš použít stávající mechanický, ale musíš tam dát speciální, to už se tu řešilo dostkrát. Ale slyšel jsem, že prý existuje i hybridní LCD palubka(vypadá jako digi, ale má klasická náhon lankem)-ale tu jsem jaktěživ neviděl, takže bez záruky;o)...

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: kefish (IP zapsáno)
Datum: 19.05.2007 18:39

Tak nakonec to dopadlo tak, ze jsem prohodil pristrojovku za verzi s otackomerem, a ta subjektivne sviti mnohem lip (ma ctyri zarovky misto dvou), takze do toho zatim hrabat nebudu. Kazdopadne diky moc za rady.

Kadett E C16NZ sedan, r.v. 1986

Patice
Autor: celask-on (IP zapsáno)
Datum: 16.03.2009 08:30

Zdravim, a jestli to tu je resene, tak se predem omlouvam...jen bych potreboval vedet co za patice zarovek je v pristrojovy desce, chystam se na vymenu za diody...neco jsem tu nasel, ale pokazde neco jineho. Mam 1,7 ISUZU, budiky s otackomerem, jestli to ma vyznam...hledal jsem na flajzaru, jedine co mi chybi je ten typ patice a pocet zarovek. Diky

Re: Patice
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 16.03.2009 09:09

Počet je cca 4 nebo 5

[www.tuning-centrum.cz]






.

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Gizmo_CZ (16.03.2009 09:10)

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: adam99911 (IP zapsáno)
Datum: 25.11.2012 09:10

ahojte.prosim vas ak by som si chcel vymenit ziarovky na podsvietenie pristrojovky led diodami treba nato aj odpory?

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 25.11.2012 09:54

Přečti si toto téma od začátku .

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 26.11.2012 21:16

adam:

Podsvětlení LEDkama je na hovno... Doporučuji se na to vykašlat winking smiley...

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: adam99911 (IP zapsáno)
Datum: 28.11.2012 21:40

jarda-ale je to lepsie asi ako stare zlte svetlo z obycajnej ziarovky..

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 28.11.2012 22:17

adam:
Pokud použiješ originál halogenovou žárovku OPEL, co tam patří, tak není sebemenší problém. S tou to funguje dobře...

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: adam99911 (IP zapsáno)
Datum: 29.11.2012 20:59

ano ale mne to funguje aj teraz ale skor mi ide o to ako to vypada s tymi svetlami..

Re: Slabe podsvetleni pristrojove desky
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 30.11.2012 17:39

adam:
Jo takže chceš měnit barvu podsvícení a tyhle bejkárničky smiling smiley...?
To je trochu problém, poněvadž pod vlastním LCD je barevná folie (do oranžova) = např. při modrých led to vypadá dost divně. Navíc s vysocesvítivou ledkou neuděláš tak homogenní podsvícení jako se žárovkou, pokud použiješ difúzní LED, tak je to lepší, ale ty zase houby svítí, takže za dne je to skoro nečitelné... Navíc to tam není pořádně jak dát - já si na tohle téma hrál poměrně vydatně a LED jsou podle mě na tento účel na hovno...
Ale je tu toho kvanta o tom napsáno - zkus trošku hledat...



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
       **  **     **  **    **  **      **  **     ** 
       **  **     **   **  **   **  **  **  **     ** 
       **  **     **    ****    **  **  **  **     ** 
       **  **     **     **     **  **  **  ********* 
 **    **  **     **     **     **  **  **  **     ** 
 **    **  **     **     **     **  **  **  **     ** 
  ******    *******      **      ***  ***   **     ** 
Powered by Phorum.