www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Astra G 98 (IP zapsáno)
Datum: 24.01.2009 22:33

Zdravím a mám dotaz na spínač světel. Poslední dobou ho musím často vyměňovat z důvodů spálených konektorů. Žárovky jsem použil již i slabší, ale závada se opět po delší době projevila. Nemáte někdo typ co jiného by to mohlo způsobovat,

Díky Michal

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 06:58

A používáš vždy nový spínač nebo použitý? Píšeš že ho často měníš, ale po delší době zas odešel.Jak dlouho vydrží? Co kontrola svazku u spínače?

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Astra G 98 (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 10:11

Používám použíté, vydrží tak, okolo 2 - 3 měsíců. některý míň. Svazek u spínače se zdá vpořádku

Michal

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 10:16

No já bych jako první překontroloval kolik dobíjí alternátor! pak kdyby to bylo v pořádku tak bych se zaměřil na výměnu relé co spíná světla - vyměnit. někde ti něco žere víc proudu než by bylo zdrávo! Hele nedělalo se s tím autem něco - myslím tím nevrtal někdo do jeho el.? nové autorádio nebo někaký nový spotřebič??

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: dokturek (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 10:17

dival jses na pojistky jestli neni volny kontakt na pojistce nebo na dratech v pojistkove skřini?

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 10:28

dokturek napsal(a):
-------------------------------------------------------
> dival jses na pojistky jestli neni volny kontakt
> na pojistce nebo na dratech v pojistkove skřini?


pokud by měl volný kontak tam kde píšeš,tak tam bude přechodák a bude se to hřát přímo tam.

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Astra G 98 (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 10:54

Gizmo_CZ díky za radu. Jdu to proměřit. Žádný nový spotřebič jsem nenechával přidělat.

Michal

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 14:41

Pokud se nepletu, světla přes žádný relé nejdou. Nevím, co jsi myslel výměnou žárovek za slabší, ale pokud tam máš nepředepsané žárovky a to jak v tlumených, tak dálkových světlech, hledal bych chybu tam.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 15:52

Vendys on píše o Astře G, ta má dvě relé,na potkávací i dálková světla K1 a K2.

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2009 17:57

Pokud dobře vidím. Má jen relé K2 na dálková světla. Na tlumená nic nemá. K1 je relé deních světel.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2009 09:49

Vendys máš pravdu, chytil jsem se popisu ve shéma, K1-relé potkávacích světel.
To ale neznamená,že jej nemůže mít. Spíše se domnívám,pokud je v pořádku regulace
alternátoru, zda nebude problém přímo v tom, že jde dle shéma o celkovou jednotku
spínače světel, která obsahuje tyto kontakty: Spínače světel, regulátor tlumení
osvětlení přístrojové desky, spínač regulace sklonu světel, spínač osvětlení
interiéru, spínač mlhových světel a spínač zadních mlhových svetel. Proto by
bylo potřebné zjistit, které kontakty se přímo napalují. Když odchází i vyměněné
jednotky,tak nebude pravděpodobně chyba přímo ve spínačích v jednotce, ale asi
v napájecím konektoru ( uvolněné kontakty), nebo některém napájeném spotřebiči
(např. regulace sklonu světlometů,kontakty relátek i mlhových).Víc mě nenapadá.confused smiley

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2009 11:37

Stanc: Já vím, máš pravdu, že je to sranda. Zrovna tak může mít volný kontakt ve svorkovnici, do které je to zastrčené. Pak se některý ten kontakt hřeje, až následně se v tom plastu vypínače uvolní a uhne. No a pak už to nemá správný přítlak na kontakty a vypálí se. Je toho skutečně moc, co tohle může způsobovat.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2009 11:51

Ještě mě napadlo, podívej se které kontakty ( jsou to čísla 1-13 nebo značení
30,31,15,56,58k a pod.)jsou napálené a také v jakém stavu je přepínač u volantu
( tlumená-dálková světla ).

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: petrik (IP zapsáno)
Datum: 23.08.2010 18:30

ahoj, mám dotaz na spínač světel u astry F
trochu to zasmrdělo a spekly se plasty u kontaktů, dal jsem jiný ale nefunguje správně. ten původní byl bez regulace intenzity osvětlení budíků, ten nový ji má. Světla se rozsvěcují normálně, ale při jejich zapnutí zhasne podsvícení celé palubky. Laicky odhaduji, že u spínače s regulátorem jde napětí přes jiné konektory. Chci se zeptat, jestli se ta krabice v palubce dá nějak rozebrat a stačí přepojit dráty nebo je to složitější a musím sehnat původní spínač ? Nebo je to něčím jiným? díky

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 26.08.2010 17:11

Kontakty pro regulaci osvětlení jsou ty užší v horní řadě spínače světel,
1(58a) a 5(58b). Tyto kontakty jsou stále propojeny přes reostat osvětlení.
Jsou na původním spínači bez reostatu také tyto dva kontakty?

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: petrik (IP zapsáno)
Datum: 27.08.2010 07:05

kontakty jsou úplně stejný, už jsem tam zkusil dát i původní spínač bez reostatu, ale po zapnutí světel zase celá palubka zhasne, včetně TIDu a světla na stropě.
Takže předpokládám že ve spínači to není

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 28.08.2010 11:52

To vypadá na spečené kontakty 1(58a) a 2(31) nebo 4(31a) a 5(58b)ve svokovnici co se do ní zasunuje spínač světel a pak následný zkrat. Konektor 1(58a) a 5(58b) má po zapnutí světel + pól z baterie a konektor 2(31) a 4(31a) je - pól na karoserii, spíná vnitřní (stropní) osvětlení. Jsou to užší konektory v horní řadě.

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: petrik (IP zapsáno)
Datum: 31.08.2010 18:14

takže zkontrolovat svorkovnici - to znamená vytahat spínače, vyháknout všechny svorkovni.ce z plastu a ten sundat, 2 šrouby má pod mřížkou topení a 1 u volantu. Už jsem je měl dole, ale pak jsem měl strach ten plast vytáhnout, protože se mi zdálo že tam za něco drží a nechtěl jsem to urvat. Ale jinak to asi nepůjde, protože dráty od svorkovni.ce jsou dost krátký a vytáhnout to až pod palubku nejde. Návod na demontáž palubky tady je, ale jen části středového sloupku, co ten kus u levých dveří?
a taky to vypadá, že ta svorkovni.ce je fakt trochu natavená, ale u střední zdířky (3?)
Spínač světel jsem rozdělal, stalo se to, že na kusu toho bílého plastu jsou 2 prolisy v kterých jsou usazeny 2 takový kontaktní plíšky, ale ten jeden z toho uložení vypadl a zkratoval kontakty zevnitř. Zkratem se natavil plast zadní části spínače, takže ty konektory se zapustily do hloubky, to znamená že tam je teď asi 2mm mezera a plíšky tím pádem nejsou už tlačeny do těch svých lůžek. Takže můžou vypadnout kdykoliv, pořídil jsem raději novej spínač.
Takže jak mám sundat ten plast, nevím kde to drží ?
dík

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: Stanc. (IP zapsáno)
Datum: 01.09.2010 15:12

Ten prostřední kontakt 3(15) je pouze pro podsvícení symbolů přímo na spínači a svítí stále až po zapnutí klíčku zapalování. Ten kryt palubky by měl být upevněn třemi šroubky, pokud máš knížku " JAK NA TO " str.224, jinak má být jeden šroubek u řídící tyče, druhý dole pod vyndaným spínačem a třetí nahoře pod krajní mřížkou topení. Spojení kotaktů:
8(30) a 10(58K) - osvětl. TID, spínač mlhovky, regulace sklonu světel a pro osvětlení přístrojů nutno také propojit 1(58a) a 5(58b)
8(30) a 7(58L) - parkovací světla sepnuty kontaky 8(30) a 10(58K),7(58L),9( 58R)
8(30) a 6(56) - tlumená světla
3(15) a 2(31) - podsvícení symbolů ve spínači světel
2(31) a 4(31a) - vnitřní stropní osvětlení
1(58a) a 5(58b)- regulace osvětlení přístrojů

Re: Spínač světel - spálené kontakty
Autor: petrik (IP zapsáno)
Datum: 02.09.2010 05:07

světlomety fungují normálně, takže problém bude v celé horní řadě s kontakty 1 až 5.
Knížku Jak na to nemám. Přes víkend se na to podívám, ale žádnej elektrikář nejsem.
Laicky bych řekl, že na kontaktu 1 nebo 5 musím naměřit napětí, a pokud tam není, tak je chyba v drátování ? Hlouběji do palubky už ale asi nepolezu. Které kontakty v horní řadě jsou teda pod napětím? Anebo bude jen přerušený kontakt v té kostce s kontakty, ještě jsem ji neměl rozdělanou tak nevím, jestli není spečená uvnitř (kromě toho malého místa u kontaktu 3) Byla by případná výměna složitá - sehnat ji na vrakáči, ze staré vytahat dráty a napojit novou? To abych to raděj zavezl do servisu :-(

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
  *******   ********  **     **  **     **  **    ** 
 **     **  **    **  ***   ***  **     **   **  **  
 **     **      **    **** ****  **     **    ****   
  ********     **     ** *** **  *********     **    
        **    **      **     **  **     **     **    
 **     **    **      **     **  **     **     **    
  *******     **      **     **  **     **     **    
Powered by Phorum.