www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
ABS na Astra x16szr
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 23.01.2011 21:59

Ahoj na Astra F mi zničeho nic začala svítit kontrolka ABS. je to x16szr mr. 1997 - 16pin konektor na diagnostiku. Jde vyblikat kódy závad nebo musím do servisu?

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 23.01.2011 22:56

Můžu maximálně napsat, co bych udělal já, být to moje. Tady [www.opelastra.cz] je schema a podíval bych se, jestli to sedí s tím, co mám já. A pokud ano, pustil bych kostru do pinu 12, co tam je šedivý kábl a šel zapnout klíček.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 24.01.2011 08:06

hmm. zkusím! Díky za radu.

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 24.01.2011 08:18

Koukám do schématu a vůbec mi to není jasný.
Jak si přišel na pin 12? jediný číslo 12 je u X4 ale to je podle mě součást konektoru ABS u motoru... nebo se pletu?

A další věc: nemám seznam chybových kódů pro ABS :-) takže i kdybych to vyblikal tak mě je to k ničemu.

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 24.01.2011 09:51

Pin 12 je ve svorkovnici X89 a ta je, jak píšeš, do ABS. Ale v tom nevidím problém. Naopak právě tam bych vlezl, abych zkontroloval shodnost zapojení. Co se týká chybových kódů, stejně nevím, jestli by to blikalo dvou, nebo čtyřmístné, ale někde bysme je vyhrabali. A pokud si chceš sám změřit alespoň něco, stejně je nejjednodušší vlézt do té X89 a změřit napájení a ohmetrem obvody čidel otáček. To je tak nějak základ, stejně jako kontrola kroužků na poloosách.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 31.01.2011 16:44

Takže: nedalo mi a zajel sem na diagnostiku. Pravé přední čidlo absolutně bez šťávy. Sundané kolo potvrdilo, že: kabel čidla vypadl z úchytu na personu a prodřel se o kolo = nutné nové čidlo s kódem BS či jeho alternatívou.

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: JAVI (IP zapsáno)
Datum: 08.05.2014 20:09

Mám zajímavý oříšek.
Desítky tisíc kilometrů se kontrolka ABS chovala tak, že když jsem zapnul klíček, cca 2 sekundy svítila a pak zhasla. Činnost ABS při jízdě funkční.
Pár týdnů mi stál Opel na špalkách kvůli plechařině a od té doby se chová kontrolka takto: taky po zapnutí klíčku svítí 2 sekundy a zhasne. Jakmile však ujedu cca 15 m, rozsvítí se nedá pokoj dokud nevypnu klíček. A ABS spí, což je vo hubu.
Čidla jsem proměřil ohmicky i průběhy osciloskopem. Pravý přední dával nižší amplitudu, tak jsem vyčistil zubatici i přilepený rez na sensoru a je to lepší. Ale kontrolka furt otravuje.
Pak jsem tu objevil možnost si vyblikat závady i u ABS. Jenže mi to hlásí čísla 12; 35; 41
Schrastil jsem tu jakousi tabulku, jenže tam první dvě čísla chybí
16 Přední levý elektromagnet - komunikace nebo spojení
17 Přední pravý elektromagnet - komunikace nebo spojení
18 Zadní elektromagnety - komunikace nebo spojení
19 Elektromagnety, relé okruhu
25 Vadný senzor ozubeného kolečka
37 Spínač brzdového světla
39 Senzor (ABS) - levý přední - vzduchová mezera/operace
41 Senzor (ABS) - levý přední - odpor/spojení
42 Senzor (ABS) - pravý přední - vzduchová mezera/operace
43 Senzor (ABS) - pravý přední - odpor/spojení
44 Senzor (ABS) - levý zadní - vzduchová mezera/operace
45 Senzor (ABS) - levý zadní - odpor/spojení
46 Senzor (ABS) - pravý zadní - vzduchová mezera/operace
47 Senzor (ABS) - pravý zadní - odpor/spojení
48 Napětí v soustavě - nízké/vysoké (alternátor/baterie)
55 Poškozená řídící jednotka

Tak jsem z čísel jelen.
Chytil jsem se teda čísla 41 a začal čistit i levou přední zubatici. Prstenec se však i bez násilí rozlomil na dva kusy. Přitom indukce napětí byla před tím dobrá.
Existuje ještě jiná tabulka závad ABS?

Astra F 1.2 12V; X16XEL; 51 kW; 1998; 229 Mm (Megametrů);
Tak po 23 tisících ujetých se třemi válci to navždy vzdala :-(
Na D1 mezi 34. a 49. kilometrem je nějaká špatná zóna yawning smiley)

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 08.05.2014 20:39

Pokud se krouzek sam rozlomil, znamena to, ze uz byl napraskly, coz je podle me ten zasadni problem.
Pokus jsou cidla v poradku, je problem prave v krouzku. Opravit/vymenit praskly a resit dal.
Jen mam pocit, ze se samotny nesezene, tak ze je treba vymenit cely kloub sad smiley

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: JAVI (IP zapsáno)
Datum: 09.05.2014 07:19

Celistvost kroužku bych v tom neviděl. Jeho zuby jejich přítomností a nepřítomností před čidlem mění změnu magnetickeho toku v okolí permanentního magnetu, vyvolávaji jeho změnu a indukujou do cívky napětí. Nějaký vířivý proudy v celym prstenci jsou dle mě nepravděpodobný.
Teď je na pořadu opravdu dodání zubateho kroužku. Byl tam asi nalisovaný. Schrastím mrkev asi někde na vrakáči.
Na závadu čidla by to odpovídalo, protože když se rychlost auta dostane nad kritickou hranici, kde ABS začíná fungovat, zjistí nějakou nesrovnalost v impulsech z kol a rozsvítí kontrolku.
Hledám teď tabulku na zahraničních stránkách a až získám věrohodný poznatky, dám seznam chyb i sem.

Astra F 1.2 12V; X16XEL; 51 kW; 1998; 229 Mm (Megametrů);
Tak po 23 tisících ujetých se třemi válci to navždy vzdala :-(
Na D1 mezi 34. a 49. kilometrem je nějaká špatná zóna yawning smiley)

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 09.05.2014 17:37

To by ses divil co dokaze prasklej krouzek.

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: Bre@thlless (IP zapsáno)
Datum: 12.05.2014 05:23

Podotýkám že samotný kroužky se již prodávájí , myslím že cena je kolem 700,-

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: JAVI (IP zapsáno)
Datum: 25.03.2015 22:07

Tak výměna kloubu s kroužkem nepomohla. Na všech čtyřech kabelech od čidel jsou podle osciloskopu signály srovnatelný. Zkoušel jsem i odpojit nebo prohodit sensory, abych vyblikal jiný čísla. Podle logiky a chování to pak ukázalo na jinou tabulku závad: [www.topbuzz.co.uk]
Možná ze zvědavosti ABS jednotku někdy rozeberu.
To auto bylo už 2x sebráno šroťákovi z lopaty a ABS je nyní už zanedbatelný problém tongue sticking out smiley

Astra F 1.2 12V; X16XEL; 51 kW; 1998; 229 Mm (Megametrů);
Tak po 23 tisících ujetých se třemi válci to navždy vzdala :-(
Na D1 mezi 34. a 49. kilometrem je nějaká špatná zóna yawning smiley)

Re: ABS na Astra x16szr
Autor: JAVI (IP zapsáno)
Datum: 24.01.2016 14:14

Tak mi to nedalo (když už jsem jednou za mokra skončil v kompostu), rozhodl jsem se pro zajímavost tomu přijít na kloub. Žádný tam není!
Byl přirezlý rotor motorku. Nechtěl se roztočit. Demontáž, rozhýbání celkem v pohodě, horší to je zpátky. V hliníkovém bloku je jeden pár pístků, kuliček a dva páry různě velkých tlačných pružin. Vrátit je na místo a zastrčit hřídelku motorku s rozpěrným ložiskem na excentru dá celkem fušku.
Naštěstí jsem to celé mohl teď na sněhu vyzkoušet. Už nesáňkuju. Ještě musím vrátit otravnou žárovku do palubky a zkontrolovat chyby.

Astra F 1.2 12V; X16XEL; 51 kW; 1998; 229 Mm (Megametrů);
Tak po 23 tisících ujetých se třemi válci to navždy vzdala :-(
Na D1 mezi 34. a 49. kilometrem je nějaká špatná zóna yawning smiley)

Přílohy: ABS-Bosch.jpg (103.1KB)  


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Připojit soubor
  • Můžete připojovat soubory následujících typů: jpg, gif, bmp, pdf
  • Soubor nesmí být větší než 600KB
  • k tomuto příspěvku může být připojeno ještě 3 soubor(ů|y)
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  **     **  **    **  **     **  ******** 
 **     **  **     **  **   **   **     **  **       
 **     **  **     **  **  **    **     **  **       
 **     **  *********  *****     *********  ******   
  **   **   **     **  **  **    **     **  **       
   ** **    **     **  **   **   **     **  **       
    ***     **     **  **    **  **     **  ******** 
Powered by Phorum.