www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Praskání pružin
Autor: Radim (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 11:36

Mám dodaz na někoho, komu už nějaká pružina praskla:
Jak se projevuje prasklá pružina?
Dá se s tím ještě někam dojet, nebo zbývá už jenom natáhnout na Avii?
Pamatuju se, že mému otci se kdysi v prudké zatáčce klopené ven (bylo to v křižovatce) na Favotitu utrhla miska z předního tlumiče a péro se mu opřelo přímo o kolo - a s tím se už jet opravdu nikam nedalo...
Je v tomto ohledu rozlíl mezi prasklou přední a zadní pružinou?
Za jaké situace to obvykle nastane? - Když to mám hodně naložené; když potkám v silnici díru; v zatáčce atp.?
Mám najeto 165000, tak se trochu obávám (když se mají pružiny měnit po 150000), ale nechce se mi je už měnit preventivně, když to mám v úmyslu cca za rok prodávat...
Pro pořádek: Kadett 1.7D 1989 5DR

Re: Praskání pružin
Autor: Drobo (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 14:10

Zdar, mam prasklou pruzinu na Astre. Projevovalo se to vetsim naklanenim do pravotocive zatacky a sjizdenim vnitrni strany pneu. Jo, a v zime me sem-tam neco vlevo klepalo. Zcela nahodou jsem sahnul do misky, kde je nad tlumicem ulozena pruzina a vytahnul jsem asi 3/4 otacky praskle pruziny. Ten kousek zeleza tam asi poskakoval a vydaval zvuky. Samotne prasknuti jsem nijak nepostrehnul (leda ze by se to stalo zene smiling smiley)).
Urcite jsem na praskle pruz. ujel aspon 3000km a dokonce zvaldl i neprijemny nocni vyhybaci manevr pred psem, celkove mam najeto 130000km.
Kamaradovi praskla pruzina zadni a taky to poznal podle klepani, mel kolem 150000.

Mam dilema, zda vymenit jen jednu nebo obe. Nova predni stoji 1200, na vrakaci 500-700. Poradte, kdo mate podobnou zkusenost.

Preventivne bych pruziny po teto zkusenosti urcite nemenil, a jestli, tak zaroven s tlumicema a manzetama na kloubech, na coz se chystam.

Re: Praskání pružin
Autor: Admin (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 16:49

Ja mel prasklou zadni pruzinu a nepoznal jsem to vubec. Nedavno js si toho vsiml kdyz bylo auto zvednute.

Re: Praskání pružin
Autor: Honza (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 17:10

Drobo:
určitě bych vyměnil obě. A čirou náhodou se mi válejí doma. Astra F 1.6 8V

Re: Praskání pružin
Autor: Tori (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 18:51

Prasklá pružina na přední nápravě se může projevovat ranami při přejezdu nerovností. Situace kterou popisuješ, by na Kadettu neměla nastat ( na Favoritech ty misky skutečně prorezaly ). Hodně záleží na tom, zda auto někde neskočilo, ale většinou praskne buď na začátku, nebo na konci a s tím se dá dojet.

Re: Praskání pružin
Autor: Drobo (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 20:02

Honza:
Tak urcite dej na sebe kontakt, treba vyresime logistiku.



Příspěvek upraven (20. 04. 2005 22:03)

Re: Praskání pružin
Autor: fouss (IP zapsáno)
Datum: 20.04.2005 21:23

Přesně stejný případ jako Drobo , prasklý v posledním závitu.
Stále mi zprava vpředu něco klepalo při přejezdu drobných nerovností.
Kontroloval jsem čepy,horní uložení tlumiče, stabilizátor a nic, klepalo to pořád. Přišel jsem na to při výměně brzdových destiček náhodou. Kus pružiny ve spodní misce.
Přední pružiny mněnit vždy obě !!
Auto Daevo Racer - Korejský Kadet


Re: Praskání pružin
Autor: Honza (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 05:36

Drobo:

jan.lir@seznam.cz

Pokud ty přední pružiny chtít tak se ozvi. Zadní má zamluvený Roger.

Re: Praskání pružin
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 06:58

naštěstí u oplů a korejců praská téměř výlučně poslední závit a s autem se dá normálně jezdit, já jsem prdlou pružinu měnil teď o víkendu a podle toho jak byla ta prasklina rezatá tak musela prdnout někdy na podzim, kromě rámusu v dírách a sjíždění pneumatiky se nic nedělo, jen když jsem střihnul zatáčku tak to s autem trochu zamávalo, pružiny by se měli měnit obě, aby měli stejně najeto, na vrakáči je maj smíchaný a nevíš co k sobě patřilo.preventivní výměna je zbytečná, lepší je počkat až jedna prdne a pak vyhodit obě.na pružině jsou barevný proužky a ty ti udávaj na jaký obsah je určená, nelze kombinovat pružiny různých barevných značení.

Re: Praskání pružin
Autor: Admin (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 19:55

Mimochodem Honzo, co mas na tech pruzinach napsano?

Re: Praskání pružin
Autor: Honza (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2005 20:19

Admin:
nevím opravdu nevím. Zítra zjistím a v průběhu dne oznámím.



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **    **  **      **   ******   **    **  **    ** 
  **  **   **  **  **  **    **   **  **   **   **  
   ****    **  **  **  **          ****    **  **   
    **     **  **  **  **           **     *****    
    **     **  **  **  **           **     **  **   
    **     **  **  **  **    **     **     **   **  
    **      ***  ***    ******      **     **    ** 
Powered by Phorum.