www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
dodatečná montáž TC ?
Autor: pragaga (IP zapsáno)
Datum: 31.08.2005 03:21

Ahojda četl jsem něco o tom že když má auto ABS tak by prý nemělo být velkýproblém dodatečně zprovoznit TC (protiprokluz) neví o tom někdo něco?

Astra F 97 X16SZR

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: David (IP zapsáno)
Datum: 01.09.2005 06:54

To se mi moc nezdá. Jsou to úplně jiný systémy. ABS je otázka jen brzd, ale TC je regulace i se zásahem do motoru, nejen do brzd. Navíc ABS má za úkol pouze ovladatelnost auta při brzdění, ale TC musí umět přerozdělovat točivý moment mezi jednotlivá hnaná kola tak, aby nedošlo ke ztrátě adheze a dokonce v případě potřeby si některé kolo i přibrzdit. To je podstatně složitější systém, než aby stačila pouhá účast ABS ve voze.

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: ybrc (IP zapsáno)
Datum: 03.09.2005 21:22

ABS a TC spolu úzce souvisí ,ale dobudovat TC do auta není nic snadného ,protože při prokluzu kol TC vyhodnotí rozdíl otáček jednotlivých kol a stahne servomototkem klapku vzuchu .U Motoru s TC je jedna škrtící klapka ovládana plynem a za ní nebo pořed to nevím 100% je další škrtící klapka ovladana TCéčkem,takže mužeš stat na plynu a auto stejně nejede jak ďas ,dodatečnou montáž tudíž považuju za těžkej bastl,navíc u 1,6 Astry i zbytečnej.To zase není takový péro abys to nezvládl ukočírovat.
Jo a v hlubokým sněhu je v manuálu psaný že se má TC vypnout ,takže .... nevidím duvod u motoru s 1,6 kW toto řešit

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: pragaga (IP zapsáno)
Datum: 03.09.2005 21:59

no to jsem chtěl slyšet smiling smiley (číst) ne snad to že mám slabej motor ale to jak to vlastně je s tim TC .... to víš byl jsem zvyklej když je třeba trochu na to šlápnout a jedu ale tady (i stou 1,6) to hned hrabe při rozjezdu ..... no jde o zvyk já mám radši zadní náhon hlavně v zimě sice to není moc praktický na prostor ale jízdní vlastnosti to je nebe a dudy ale i na to má každý jiný názor smiling smiley

dík

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: ybrc (IP zapsáno)
Datum: 04.09.2005 07:02

1,6 a hned hrabe? kolik to má kW?

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 04.09.2005 07:12

2 ybrc: Hrabat bude i s slabším motorem,záleží jaký je řidič.Jestli se rozjíždí na plný plyn jako prase ,tak bude hrabat a hrabat .

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: ybrc (IP zapsáno)
Datum: 04.09.2005 08:05

Brouček,nojo no smiling smiley TC je příjemný v tom že když ve velkým rejdu dáš moc plynu že nezačneš škrabat asfalt,nebo rozjezd za mokra z křižovatky jak kola nejedou na bílou barvu přechodu ,taky k nezaplacení ,tam jsem s Kaďourem hrabal jedním kolem :sad smiley,ale jinak jak říkáš ,TC mi zapne jen málokdy...v podstate jen když to čekám

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 19.08.2009 11:25

Ahoj, tak sice je to věc na dodělání složitější nicméně je někdo schopen říct co všecko by se muselo sehnat za díly aby to šlo dodělat ?? Mám Fko v GSi 16V a i když je to pořád je to o řidiči stejně bych si ho tam třeba rád dodělal. Určitě to využívá čidel ABS. Když odbočím od vozů Opel tak třeba na Octavii 1.generace stačilo vyměnit akorát řídící jednotku od obyč ABS na ABS+ASR a jelo se.

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 19.08.2009 11:36

Poloosy, zadni kotouce s drazkama pro cidla, 4 cidla, ridici jednotku ABS, servocerpadlo a v neposledni rade i delka brzdovych trubicek je v motorovem prostoru jina.

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 19.08.2009 22:22

A to všecko se mění i když auto už ABS má včetně 4x kotoučové brzdy ??

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 20.08.2009 00:09

Ale ne. Standa si holt nevšiml, že ABS už vlastníš. smiling smiley Kdybych to našel někde ve schematech, milerád bych ti to pověděl, ale nenašel jsem.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 20.08.2009 05:17

Jeee, ja su blbej, omlouvam se, myslel jsem (vim ze se to nedela smiling smiley ), ze chces dodelat ABS a ne TC.

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 20.08.2009 13:00

Jasny v pohode. Tak kdybys nekdo z vas nasel co musim vsecko sehnat tak bych byl moc vdecny...jakakoliv informace vitana. Koukal jsem do Opel EPC v2009 co mam ale o tomhle ani tuk vzdy jen ABS. smiling smiley

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 21.08.2009 14:42

2 ybrc: servomotorek nestahne skrtici klapku ale druhou klapku ktera je hned u te skrtici :-) dodelat to pujde ale nepoustel bych se do toho pro prilisnou slozitost. radej bych se naucil pracovat s plynem ;-)

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 21.08.2009 20:49

Biggest: Netuším jak v r. 2005, jak je starý ten příspěvek, na který jsi reagoval, ale pokud se něco nezměnilo, tak podle doslechu má ýbrc VeBe V6. A tam fakt žádná druhá klapka nejni.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 21.08.2009 22:56

No fakt je, že tam asi bude nějak jinak řešená škrtící klapka. U aut jako je Octavie nebo i noví Oplíci už je plyn elektronickej tak je to pro řešení asi podstatně jednodušší. Na druhou stranu to nemůže být zas taková složitost to dodělat pokud auto má ABS. Jen najít někde něco o tom jak to je provedený u aut jako Astra F...

Astra F GSi 16V - C20XE aneb 150 koňové stádo v plné síle smiling smiley

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 22.08.2009 00:08

Tak třeba VeBe X20XEV a X25XE nemají servo škrtící klapku a přesto mají TC bez nějaké další klapky.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 22.08.2009 09:29

Zdar všem tak jsem našel schéma zapojení ABS bez TCS a s TCS systémem...z toho už se vyčíst něco dá...

Astra F GSi 16V - C20XE aneb 150 koňové stádo v plné síle smiling smiley

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Orange (IP zapsáno)
Datum: 22.08.2009 09:33

Ta vzhledem k tomu, že mi to nepovolilo připojit PDFka tak posílám odkazy:

ABS s TCS - [www.edisk.cz]

ABS bez TCS - [www.edisk.cz]

Astra F GSi 16V - C20XE aneb 150 koňové stádo v plné síle smiling smiley

Re: dodatečná montáž TC ?
Autor: Biggest (IP zapsáno)
Datum: 24.08.2009 09:55

2 Vendys: no jo. Jenze VeBe ma uz druhou generaci TC - tam dochazi k pribrzdovani kol a jinym ficuram.

Prvni generace je o mnoho jednodussi. Funguje na principu: odebiram signal z abs cidel o poctu otacek a pokud nejake kolo prokluzuje tak adekvatne k tomu pomoci skrtici klapky c.2 uzaviram prisun vzduchu do sani. To je zcela vsechno.

Pro Astru F, kterazto je generacne spojena s Calibrou a motorem cYYxe je jiste vhodnejsi na zastavbu prave ta prvni generace TC. Je primitivnejsi a o neco malo horsi co do vlastnosti, ale podstatne jednodussi.

Jinak treba ten domecek s klapkama v sani v Opelu prijde pokud si dobre pamatuji na cca 27tis. Cele TC se sklada ze svazku kabelu, ECU pro TC, a TC servomotorku ktery to skrti. To je vse. System z VeBe nepoznam tak detailne, ale tam bude muset byt podstane vice veci - treba uz jen kvuli tomu pribrzdovani jednotlivych kol.

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
  *******    ******   **     **  **     **  **    ** 
 **     **  **    **  **     **  **     **  ***   ** 
        **  **        **     **  **     **  ****  ** 
  *******   **        **     **  *********  ** ** ** 
        **  **         **   **   **     **  **  **** 
 **     **  **    **    ** **    **     **  **   *** 
  *******    ******      ***     **     **  **    ** 
Powered by Phorum.