www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Ondra 1.7 TD (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2005 09:24

Přátelé
V poslední době se mi čím dál častěji ozývá, pravděpodobně od pravého předního kola zvláštní pískání nebo cvrdlikání. Nedělá to pořád a nevím čím by to mohlo být. Pískání je poměrně tiché, ale nepříjemné. Zatím jsem vypozoroval toto:

- Není to závislé na rychlosti jízdy ani zařazeném kvaltu

- Dělá to jak při záběru tak při jízdě na neutrál

- kola se nijak zvlášť nezahřívají

- Při brzdění to nepíská

Můj tip je, že by mohla lehce škrtat destička o kotouč, ale to by se asi začalo hřát kolo..?
Ve fóru se o podobné věci píše tady:

[www.opelastra.cz]

Poradí někdo co s tím? Zvládnu to sám nebo je lepší to nechat odborníkům?

Předem dík
Astra F, 3 dv. hatchback, 1996, X17DTL
PS. Vpředu jsou větrané kotouče, vzadu bubny

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 05.12.2005 09:56

Tak si to auto zvedni, zatoc si kolem a uvidis, resp. uslysis...:-)

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: David_V (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2005 11:41

Ještě mě napadl kamínek, který se dostal mezi kotouč a desku a při brždění se do desky vmáčkl a do kotouče si pak vybrousil drážku. Na Kadettovi se mi to stalo. A nebo už jsou desky sjetý a dorazil jsi na ten kontolní plíšek a začíná se to ozývat.

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Ondra 1.7 TD (IP zapsáno)
Datum: 07.12.2005 11:49

David: No ale to by naopak pískalo při brzdění, já když šlápnu na brzdu tak to pískat přestane. Kotouče i destičky se zdají být OK.

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě - druhá část
Autor: Ondra 1.7 TD (IP zapsáno)
Datum: 12.12.2005 08:04

Takže jsem si včera po ujetí 100 km sáhnul na obě přední kola a je to jasné: pravé kolo je podstatně teplejší než levé (to bylo skoro studené). To znamená: destičky lehce drhnou o kotouč, z toho ty zvuky a to zahřívání.
Poradí někdo co s tím? Asi bude třeba rozebrat brzdič, ale nikdy jsem to nedělal, nevím jak je to náročné a na co konkrétně se zaměřit. Píst? Čepy? Vratná pružina? Poraďte, pls.
Ondra

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Mirek Kadett (IP zapsáno)
Datum: 13.12.2005 08:20

Mě to píská při brždění a mám uplne nové kotouče i desticky, cim to je?

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 15.12.2005 09:53

Rozebrat vyčistit a rozhýbat prasádka na obou stranách.Nakaždý straně jsou dva imbusy asi č.10 ale doporučuju nástavec na ráčnu protože to jde dos stuha .Není to zas tak složitý.

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě - vyřešeno
Autor: Ondra 1.7 TD (IP zapsáno)
Datum: 19.12.2005 08:09

Tak jsem to o víkendu rozhodil, postup částečně dle Etzolda: Výměna brzdových destiček, částečně intuitivní. Největším problémem bylo asi sehnat inbus č. 7 :-)
Vnější deska byla docela zarezlá v brzdiči a nechtěla se vracet. Když jsem ji vyndal zbývalo na ní ca 1 mm obložení, pak už bych brzdil tím plechem :-O Brzdič jsem vydrhnul drátěným kartáčem, vyměnil destičky za mírně ojeté (dostal jsem je od prvního majitele), čepy jsem lehce máznul vazelínou a bylo po problému. Samozřejmě bylo třeba vyměnit i desky na druhém kole, ještě jednou zkontrolovat, jestli je všechno na svém místě, oznámit mámě, že kdybych se nevrátil z testovací jízdy, asi jsem něco opravil špatně, párkrát zapumpovat pedálem aby se všechno usadilo, a vyrazit.
Vzhledem k tomu, že teď čtete tento příspěvek, asi tušíte, jak to dopadlo. Auto brzdí, nic nepíská ani necvrdliká, a když jsem si včera po ujetí 100 km šáhnul na přední kola, byly obě stejně studený.
Tož tak, konec dobrý, všechno dobré :-)
Ondra
Astra F, 1996, X17DTL

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Tondach AstraF-C16SE (IP zapsáno)
Datum: 11.01.2006 20:16

Nechci zakládat nový příspěvek a tak se"nalepím" sem.Auto týden stálo,dnes jsem vyjel a od LP kola příšerné pískání a skřípání.Na rozdíl od Ondry závislé na rychlosti jízdy,při zpomalení nebo zrychlení se měnila i "frekvence "zvuků.Naopak nemělo vliv brždění.Jel jsem jen krátkou trasu-2km,takže nějaké zahřívání se nekonalo,ještě bylo-15st.Podle mně je to ložisko a co na to ostatní.Ještě dodám,že při cestě zpět,tedy zřejmě po nějakém ohřátí byl klid.Ale stalo se to už podruhé.A v těchhle mrazech se mi fakt zatím nechce do toho lézt,obzvlášť když dorazím domů v18hod.Ještě dodám kotouče nové-5000km(BREMBO),desky rovněž,doposud bez potíží.Vše kontrolováno před zimou.

Re: Pískání/cvrdlikání při jízdě
Autor: Tomáš (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2006 14:53

Dělalo mi to to samé....akorát že se to trochu hřálo. Rozhýbal jsem desky ve třmenu, namazal a je po problému...



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **    **  ********    *******   ********  **       
 **   **   **     **  **     **  **        **       
 **  **    **     **  **     **  **        **       
 *****     ********    ********  ******    **       
 **  **    **                **  **        **       
 **   **   **         **     **  **        **       
 **    **  **          *******   **        ******** 
Powered by Phorum.