www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
nove pneu
Autor: jiři (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2006 14:40

chtel bych se zeptat kam se davaji nove pneu když mam 2 starsi a 2 nove.Jedna se o letni pneu.Diky za odpovedi

Re: nove pneu
Autor: Ufas (IP zapsáno)
Datum: 22.02.2006 14:57

Samozřejmě dopředu ty nový a starší dozadu, na nápravě by měly být stejné gumy.

Re: nove pneu
Autor: Vincent (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 09:06

přesně naopak,nové dozadu, protože zadek je lehčí a na mokré vozovce chytá aquaplaning jako první. Předek je více zatížen ,takže odolává déle. Na suchu je to jedno. Většina řidičů to neví a k vůli většímu opotřebování dává stejně ty nové raději na předek.

Re: nove pneu
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 09:28

To Vincent : Nejde o tom jak ktera naprava sedi, to muzes (a dle zakona primo musis) ovlivnit prizpusobenim rychlosti povaze vozovky a svym zkusenostem.
Ale kdyz Te bouchne stara guma na predku, tak se Te stane auto naprosto neovladatelny. Pokud bouchne na zadku, mas daleko vetsi sanci ze to ustojis.
Novy pneu VZDYCKY na predek....

Re: nove pneu
Autor: Pepíno (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 10:04

jj, jako Standa... nehledě na to že předek se rychleji sjíždí,protože je těžší...

Re: nove pneu
Autor: Vincent (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 10:18

jak která náprava sedí,o to jde právě nejvíce, nic důležitějšího při jízdě autem není a pokuď na autě používáš tak staré pneu ,že máš strach aby nebouchly,potom je každá rada zbytečná. To je můj názor.

Re: nove pneu
Autor: Beruna (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 10:43

to Vincent: V dešti a při brždění se ti bude špatně zatáčet se sjetou gumou.

Re: nove pneu
Autor: Vincent (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 12:07

kniha Opel Kadett cituji : pneumatiky s větší hloubkou vzorku by měly být VŽDY MONTOVÁNY DOZADU, protože se tím zvyšuje stabilita vozu. tolik kniha.

Re: nove pneu
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 12:32

Stabilita vozu Te zajima v okamziku kdy s tim litas jako kr*va. Kazdy auto je staveny aby bylo stabilni samo o sobe (v mezich moznosti konstrukce :-) ), nelze se spolehat na to, kdo si tam da jaky pneu.
Pri brzdeni se vetsina hmotonosti presouva na predek a pokud budou na predku sjety gumy, tak koncis, zadek te moc nezachrani.
Dalsi vec je ze ze zatacky te taha predni nahon a pokud mas opet na predku sjety gumy, sice volantem zatocis, ale otazka je, jak rychle zatoci a jestli vubec zatoci samotny auto.
Mozna jsem ze stary skoly, ale tohle nam bylo vysvetlovani uz v autoskole.
Navic Kadett je nedotacivy auto..

Tak a ted me to nekdo vysvetlete jak to teda je.... ne ze bych Helmuthum neveril....... Verim jen sam sobe...:-) :-)

Re: nove pneu
Autor: Vincent (IP zapsáno)
Datum: 23.02.2006 18:23

myslím že nemá cenu dál pokračovat,co člověk ,to názor. Pokud ale někdo za deště vyletí ze zatáčky protože ho zadek předběhne,stejně nezjistí čím to bylo. Nemá to totiž jak změřit, na rozdíl od konstruktérů aut ,kteří to dělají denně.
Jiří si už některou radu vybere sám.

Re: nove pneu
Autor: paša (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2006 17:05

poda mojho nazoru do zadu a to len čisto z ekonomických dôvodov. Vlastnosti chovania sa auta v zákrutách a v daži sú v tomto snere bezvýznamné nakoko ak to niekto švihne na nových alebo na starých gumách tak to je jedno. Predsa len v predu sa pneumatiky rýchlejšie opotrebúvajú a v takomto prípade môže nastať resp. určite nastane situácia, že v predu vymeníš dvakrát pneumatiky zatia čo tie zadné budeš mať stále staré. Toť môj názor.

Re: nove pneu
Autor: Láďa (IP zapsáno)
Datum: 27.02.2006 20:05

Opravdu co člověk to názor. Já dávám lepší vzorek na přední nápravu protože radši budu řešit přetáčivý smyk než auto které se rozhodlo že nezatočí a jede rovně. Ale já asi jezdím klidněji než Vincent, protože zadek jsem u Kadetta ještě ze silnice neurval (nepočítám když si pomůžu ručkou).

Re: nove pneu
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 28.02.2006 07:03

lepší vzorek dávám vždy dopředu, jednak jsou lepší trakční vlastnosti vozu a jednak při průjezdu louží přední pneumatika rozhrnuje vodu a tudíž musí mít lepší odolnost proti aqaplaningu než zadní, zadek mi při běžné jízdě v zatáčce neustřelí, kdežto plavání na louži se mi může přihodit i při rovné jízdě povolenou rychlostí

Re: nove pneu
Autor: jarad77 (IP zapsáno)
Datum: 28.02.2006 07:42

kupte nové všechny 4 a je po problému ;-)

Re: nove pneu
Autor: Jirka P (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2006 07:09

Dobrý den,
jsem pracovník pneuservisu. Obecný názor je takový,že lepší pneu,ať již vzorkem, nebo výrobcem(směsí,dezén, atd.) se dávají na PŘEDEK. Pneu s hlubším dezénem podstatně zamezuje vzniku aquaplaningu, podstatně zvyšuje vlastnosti handlingu. Počítá se také s tím, že nové pneu mají daleko lepší vlastnosti směsi gumy,(a také není "vystárlá"). To znamená zlepšená přilnavost vozidla,větší stabilita na mokru, lepší brzdný výkon. Samozřejmě pokud se dávají pneu jiného typu, dezénu, výrobce, pak se dá počítat s tím, že bude mít vlastnosti daleko lepší. (šípový nebo asimetrický dezén, směs 3.generace se silikou...).
Souhlasím s Láďou, u kadetta (astry) se zadek utrhává docela těžko, a když se utrhne, tak to většinou už řidič přehnal.S takovým bych jet nechtěl.
Jiná situace se řeší na čtyřkolkách a zadních náhonech.

Re: nove pneu
Autor: Pepíno (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2006 10:01

Jirka P: Není nad radu odborníka.Děkujeme :-)

Re: nove pneu
Autor: jiři (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2006 21:20

diky za rady a nejspis poslechnu odbornika

Re: nove pneu
Autor: Zdeněk (IP zapsáno)
Datum: 02.03.2006 08:09

To Jirka P: Nevim jak jsou na tom pracovnici pneuservisu, ale prave v jednom nejmenovanem prazskem mi tvrdili prave opak. Ale to by asi bylo na delsi diskusi. Porad se tady resi, proc je lepsi vzorek na predek, ale kdyz bude mit kazdy dobry vzorek /na slickach toho moc nenajede/ tak se nemusi niceho bat. Sam mam rozdil 1.5 mm mezi zadkem a predkem a nic zvlastniho jsem nezpozoroval, ale taky zalezi na stylu jizdy. Pokud bude nekdo jezdit jako dobytek, tak ho na silnici neudrzi ani 8 mm vzorku.



Příspěvek upraven (02. 03. 2006 09:11)

Re: nove pneu
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 02.03.2006 11:03

Ten pneuservis jsi mohl klidně jmenovat. Ať víme kam nejezdit yawning smiley)))

Musím dát znovu za pravdu Jirkovi a těm dalším, kteří tvrdí, že lepší gumy patří dopředu. Je to podle mne u auta s koncepcí "vše vpředu" logické. Na přední kola působí mnohem větší zatížení při jakémkoliv režimu jízdy než na zadní.
A podle mého selského rozumu vychází: větší zatížení = kvalitnější pneumatiky...

Něco jiného platilo blahé paměti u škodověnky s motorem vzadu a zadním náhonem. Tam jsem samozřejmě dával ty lepší kola dozadu. Kdybych to neudělal, tak jedu každou zatáčku na kluzkém povrchu bokem...

Možná ti tu radu dal nějaký pamětník, který se ještě nestačil etablovat na poněkud modernější koncepci yawning smiley)))



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 ********    ******   **     **  ********   *******  
 **     **  **    **  ***   ***     **     **     ** 
 **     **  **        **** ****     **     **     ** 
 ********   **        ** *** **     **      ******** 
 **         **        **     **     **            ** 
 **         **    **  **     **     **     **     ** 
 **          ******   **     **     **      *******  
Powered by Phorum.