www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Třmeny GM
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 21.04.2006 06:16

Doporučuji všem, kdo mají na autě třmeny GM, aby si po zimě zkontrolovali jejich stav. Může se stát, že "zatuhne" a kolo zůstane zabržděné.
Včera jsem jedny takové rozhýbával a sotva jsem skončil, přijel kamarád s tím samým problémem...

Přílohy: CIMG1987.jpg (133.1KB)   CIMG1991.jpg (108.5KB)  
Re: Třmeny GM
Autor: Miroslav Šustek (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2006 08:40

Mám identický problém a tak bych koupil třmeny(njlépe ty ATE, ale do 13palc.kola větr. kotouč), ale zatím jen surfuju po Netu a nikdo extra nenabízí, nevíte o něčem? Jsem Od NJ.

Re: Třmeny GM
Autor: KAMIL (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2006 14:14

Tak to znám taky, od začátku jara sem je rozhýbával na dvou autech a v zimě sem rozhýbaval na svým

Re: Třmeny GM
Autor: Rom@n (IP zapsáno)
Datum: 23.04.2006 18:03

To Miroslav : podívej se tady na stránkách do inzerce, třeba vauxhall má v Plzni Opel vrakoviště a rozumný ceny + posílá na dobírku, je na něj spoleh.



Opel Kadett, 3dv. C16NZ, Jičín

Re: Třmeny GM
Autor: Dieselpower (IP zapsáno)
Datum: 26.04.2006 15:05

Takže to jde udělat i když jsou třmeny na autě?

Re: Třmeny GM
Autor: Geri007 (IP zapsáno)
Datum: 26.04.2006 15:48

To Dieselpower: Jasne ze to jde, ale samozrejme musis sundat kotouc a brzdovy desticky. A pak davat pozor na brzdovou hadicku. Aby se nejak moc neprekroutila. Je s tim horsi manipulace, ale jde to. Je lepsi to cely odpojit. Rozhybat a pak napojit zpatky. Samozrejme odvzdusnit.

Re: Třmeny GM
Autor: Dieselpower (IP zapsáno)
Datum: 26.04.2006 16:26

Já vím, ale Goof má na jedný straně zalomenej odvzdušňovák a bojím se, že když se bude odvrtávat tak se poškodí dosedací těsnící kužel v třmenu.

Jemu vybruje volant když brzdí tak to přisuzuje zarezlému třmenu.

Re: Třmeny GM
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 04:50

Dieselpower : Jde to i na autě. Normálně sundáš kolo, vyndáš brzdové destičky a pak kotouče. Možná budeš muset použít montpáku, abys odtlačil třmen do krajní polohy a mohl vynfat ten kotouč.
Sundáš třmen a něčím vyklepneš ty válečky na kterých se pohybuje. Já používám hliníkovou tyčku. Ideální je také nějaká montážní podložka, která je vysoká tak akorát, aby se ti neurvala při manipulaci brzdová hadička.
Pak opatrně odrezíš ty válečky i jejich pouzdra jemným brusným papírem a párkrát šlápneš na brzdu, aby se trochu povysunul píst. Velice opatrně nadzvedneš prachovku kolem a odrezíš píst kam až dosáhneš.
No a pak už to jen vše mázneš přiměřeným množstvím grafitky a smontuješ.

Důležité je pečlivě odstranit všechna vydrolená zrnka ze šmirglu a hlavně nezničit žádnou gumovou prachovku.
Píst se před montáží koutouče a destiček musí zatlačit zpět montpákou.
A taky nezničit krytky imbusů, na kterých brzdič drží. Geri je na jedné straně měla děravé a proto to celé zatuhlo....



Příspěvek upraven (27. 04. 2006 09:13)

Kadett Cabrio 2,0 GSI, Citroën Xantia Break 2,0 HDI

Přílohy: g.jpg (96.2KB)   g1.jpg (64.4KB)  
Re: Třmeny GM
Autor: Rom@n (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 06:13

Dieselpower : už jsem to říkal i Goofovi, vykašli se na GM třmeny a kup ATE pro nechlazený kotouče !!!
Stejně efekt po opravě třmenu GM je dost krátkodobý,tak si myslím, že bych neřešil odvzdušňovák a raději koupil ty ATE ;-)



Opel Kadett, 3dv. C16NZ, Jičín

Re: Třmeny GM
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 07:10

Roman :
O tom krátkodobém efektu by se dalo diskutovat. Já jsem na mých kadettech měl vždy GM a při pravidelné údržbě jsem nikdy neměl problém.
A pravidelnou údržbou myslím periodu tak 1 - 2x ročně. Před zimou a po zimě to preventivně promazat a nečekat, až to celé zatuhne.

Nechtěl bych, aby tady někdo žil v blahé nevědomosti, že když si koupí ATE, dalších 10 let se na brzdy nebude muset podívat...



Příspěvek upraven (27. 04. 2006 09:12)

Kadett Cabrio 2,0 GSI, Citroën Xantia Break 2,0 HDI

Re: Třmeny GM
Autor: Rom@n (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 08:13

2 Vaurien : já myslím, že když koupí ATE a než je tam dá, tak je promaže, tak má 1) lepší brzdný účinek 2) nejsou tak náchylné k zatuhnutí 3) kontrola neznamená kompletní rozebrání.

Jinak s tebou souhlasím :-)



Opel Kadett, 3dv. C16NZ, Jičín

Re: Třmeny GM
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 08:39

Dneska mám nějakou rejpavou yawning smiley))
Co myslíš tím lepším brzdným účinkem ?? Mám takový pocit, že přesně tohle si vsugerují lidé, kteří si ate namontují do auta. Ale bohužel je to jen sugesce, něco jako placebo efekt v medicině yawning smiley))
Jestli se v obou typech brzdičů použijí stejné destičky i koutouče, tak brzdný účinek bude logicky taky stejný.
Nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak.

Možná by to chtělo změřit průměry pístů obou brzdičů a vypočítat tlaky. Ale pochybuji o tom, že se budou nějak diametrálně lišit...

Re: Třmeny GM
Autor: dieselpower (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 10:04

to Rom@n:

Už vím, Goof mě informoval.
My je dneska rozchodíme jako nouzový řešení a Goof říkal že koupí ATE.
Je pravda, že můžou zůstat i destičky?

Re: Třmeny GM
Autor: dieselpower (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 10:10

Jinak dík za rady.
Už jsem ty třmeny měl dvakrát dole u Goofovího Kadetta :-D tak to půjde hladce.
Až to doděláme dám vědět, snad se problém s klepáním volantu vyřeší, ale nejspíš to bude zatuhlým třmenem.

Re: Třmeny GM
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 11:30

jasně, že pokud použiješ stejné destičky a stejný průměr pístku tak auto bude brzdit stejně ať už má ATE nebo GM třmeny, rozdíl je v tom že ty GM většinou bzdí hůř protože jsou zatuhlý, pokud se budeš GM třmenům pravidelně věnovat 1-2x ročně, budou brzdit spolehlivě, mě to ale nebavilo, tak už mám třetí sezónu ATE a od namontování jsem ještě na nic nemusel sahat, když jsem teď přezouval na letní zkusil jsem za ně zatáhnout a pohybují se naprosto plynule a lehce

Re: Třmeny GM
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 11:31

to diselpower: u "nechlazených" ATE třmenů jsou shodné destičky jako u původních GM

Re: Třmeny GM
Autor: Dieselpower (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 16:43

Tak už je po akci, jeden čep byl tak zatuhlej že skoro nešel vybouchat.
Ale nakonec se podařili. Po dokonalém odmaštění a očištění jsme plochy namazali a vše sesadili zpět.
Výsledek:
Hlavní je, že volant při brždění nevybruje smiling smiley a Goof to několikrá pořádně probrzdil a říká, že auto brzdí lépe.

Každopádně jsem se s ním domluvil na nákupu ATE třmenů, uděláme na nich ještě repasi než přijdou na auto.

Re: Třmeny GM
Autor: Rom@n (IP zapsáno)
Datum: 27.04.2006 18:16

To Dieselpower, Goof : já myslím, že nápad na nákup ATE třmenů je super (a tím nechci naštvat vauriena :-))))) já osobně jsem vyměnil GM za ATE se sponou a ATE Power disk kotouče a je to obrovský rozdíl. Včera jsem měl na tři dni půjčenou Astru G a myslím, že jsou moje brzdy svým účinkem téměř shodné, možná i lepší :-)
Navíc jsem měl možnost jed s mím autem a v zápětí s autem s trochu zatuhlími třmeny GM a je to rozdíl jako prase :-)



Opel Kadett, 3dv. C16NZ, Jičín

Re: Třmeny GM
Autor: Geri007 (IP zapsáno)
Datum: 28.04.2006 12:14

Rom@n: Ja sem je chtela taky rovnou vymenit a dat novy kotouce a desticky, ale kdyz sem videla, ze kotouce i desticky mam prakticky nove, tak sem zatim pristoupila jen k rozhybani. A az bude potreba vymenit i kotouce a desticky, tak pri tom vymenim i trmeny. :-)

Re: Třmeny GM
Autor: vaurien (IP zapsáno)
Datum: 28.04.2006 13:02

Roman : mě nenaštveš yawning smiley)))
Já uznávám, že ATE mají lepší konstrukci. Jen jsem chtěl říct, že se třmeny GM se dá při pravidelné kontrole a údržbě také bezproblémů jezdit a není nutné se honem hnát někam na vrakárnu pro átéčka...

Jen tak mimochodem, ty třmeny jsem nerozhýbával sobě, ale Geri.
Moje totiž fungují bezproblémů yawning smiley))))))))))))



Příspěvek upraven (28. 04. 2006 15:04)

Kadett Cabrio 2,0 GSI, Citroën Xantia Break 2,0 HDI

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Připojit soubor
  • Můžete připojovat soubory následujících typů: jpg, gif, bmp, pdf
  • Soubor nesmí být větší než 600KB
  • k tomuto příspěvku může být připojeno ještě 3 soubor(ů|y)
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  ********  **    **   *******   ********  
 **     **     **     **   **   **     **  **     ** 
 **     **     **     **  **    **         **     ** 
 **     **     **     *****     ********   ********  
  **   **      **     **  **    **     **  **        
   ** **       **     **   **   **     **  **        
    ***        **     **    **   *******   **        
Powered by Phorum.