www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
6. HiFi :  Technická poradna   rádio, reproduktory 
Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 05.02.2012 23:40

Mám ve své Astře autorádio Sony CDX-GT430 4x52w a zesilovač Blaupunkt THA 480 4x 80W/2x 240W RMS * 10 - 30 000 Hz. Jaké repro byste volili do dveří + výšky a jaké do pláta. Případně zda by bylo dobré zvuk doladit subwooferem? smileys with beer

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 05.02.2012 23:55

mám představu

Dopředu:
HERTZ DCX 165
frekvenční rozsah : 60 – 21.000 Hz
citlivost : 91 dB
RMS : 60 Watt

+

HERTZ DT 16 výškové+ výhybky
Výkon Max. : 80 Watt
Impedance : 4 Ohm
Citlivost : 93 dB
Frekvenční rozsah : 3000 - 21000 Hz

a dozadu
HERTZ DCX 690
frekvenční rozsah : 45 – 22.000 Hz
citlivost : 95 dB
RMS : 90 Watt

Co říkáte? Výšky taky trápit přes zesilovač, nebo je raději zapojit rovnou z rádia?

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Lukin (06.02.2012 00:19)

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2012 10:41

V zásadě sis odpověděl sám. Kup si, co se líbí Tobě a ono to hrát bude.
Ale stejně Ti do toho šťournu. smiling smiley Proč chceš dopředu koaxiály a extra výšky? Nebylo by lepší dát peníze za obojí dohromady a vzít komponentní repro? Co se týká SW, tak basy tvrdí muziku, ale nutný není. Každopádně pokud by byl SW, je fajn osekat nízké frekvence z ostatních repro. No a popřemýšlej o odhlučnění, vytlumení, jinak Ti bude všechno pěkně rezonovat.
No a když takhle uděláš základní hezky hrající hudbu, tak počítej, že sebou stále vozíš jednoho dospělého, co do hmotnosti.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2012 17:57

Lukin:
Co se týče repráků je velice zásadní údaj o jejich citlivosti (v logaritmických jednotkách dB ).

Tzn. pokud má reproduktor citlivost o 3dB větší než nějaký jiný, znamená to, že při stejném vybuzení bude hrát skoro o polovinu víc než ten druhý smiling smiley...

Potažmo - když koupíš dražší, ale víc citlivé reproduktory, dosáhneš i s relativně slabým zesilovačem slušných výsledků.

Samozřejmě záleží, kolik chceš ty reproduktory krmit - nejcitlivější repra jsou s papírovou membránou - je lehká. Ovšem není tak odolná a tyto repra nedokáží přenést takové výkony. Na výkonější repro se používají buď v základu pogumované papírové membrány, či membrány z nejrůznějších umělých hmot či kompozitních materiálů - tyto jsou schopny přenést řádově stovky wattů, ale nedosahují takové citlivosti a i zkreslení jsou větší.

Často totiž pozoruju, že si kamarádi kupují nesmyslně silné a drahé zesilovače a honí to přes relativně málo citlivé repro = výsledek stojí dost za prd smiling smiley...

Ze zkušenosti můžu říct, že pokud použiješ zesilovač, který má opravdový a zdůraznňuji opravdový (to znamená, máš tam adekvátně dimenzovaný - tedy dostatečně tvrdý měnič napětí, protože ze 14V tohle nikdy plnohodnotně neuděláš) a stálý sinusový výkon 4x60W (nebavím se o údajích RMS a PMPO, které jsou dost zavádějící) a krmíš s nimi slušnější repra s citlivostí kolem 95dB, tak když to pustíš naplno, tak v tom autě nevydržíš smiling smiley...

A co ses ptal ohledně výšek.
Jsou dvě možnosti: aktivní vyhýbka (cross over) a pasivní vyhýbka.

Aktivní dělí signál na přednastavená frekvenční pásma na signálové úrovni. Zvukový řetězec je pak zapojen buď jako bi-amp nebo tri-amp - tzn. - máš na každý kanál buď dvě nebo tři frekvenční pásma - kde každé zesiluješ zvlášť a každé pouštíš do patřičného reproduktoru. Tenhle systém je nejlepší, ale má víc komponentů a je dražší - Pro představu - pokud bys měl tri-amp - na jeden pomyslný reproduktor na jednu stranu (výšky, středy, hloubky) potřebuješ 3x samostatný kanál zesilovače.

Pasivní vyhýbka pak dělí signál až po zesílení na výkonové úrovni. Tzn. ty zesílíš celé frekvenční pásmo a až zesílené ho dělíš do patřičných pásem a těmi krmíš odpovídající repra. Tenhle systém je levnější, ale není tak dokonalý - na pasivních vyhýbkách jsou poměrně velké ztráty (drahocennými watty si topíš na nohy winking smiley )... Tenhle model se používá u komponentních reproduktorů...

A pak je ještě nejrozšířenejší model - tzv. vícepásmové reproduktory - ty mají takovou hooodně jednoduchou vyhýbku přímo v sobě (většinou kondik). To je ten nejlevnější pasivní model :-)...

Takže ty výšky musíš krmit zesilovačem tak jako tak - nebo jak jsi to myslel jenom to vytáhnout z rádia?

A co se SW týče - přesně jak říká Vašek - na ten je potřeba frekvenčně uzpůsobit load do ostatních reproduktorů - z jednoduchého důvodu - aby se ti to netlouklo mezi sebou. Nicméně já SW do auta moc fanoušek nejsem - v autě je tak malý objem vzduchu, který musíš membránami reproduktorů rozpohybovat, že dostatečného akustického tlaku dosáhneš i obyčejnými reproduktory.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil JardaGSi (06.02.2012 18:01)

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2012 19:48

Děkuju za sdělení tech. informací. Takže bych do předu koupil rovnou Hertz DSK 165.4 viz. odkaz [www.ahifi.cz].
To rádio a zesilovač již v autě mám, ale repráky už mají něco za sebou a začínají chrastit.. proto bych je rád inovoval. Já mám právě výstup z rádia 4x cinch do zesilovače, žádný reprák není krmený z ISO konektoru, tak jsem to myslel.. Proto se ptám jestli ty výšky krmit přes zesílený signál z rádia, nebo ze zesilovače. Chtěl bych průměrně kvalitní hudbu na běžný poslech. SW bych musel koupit buď aktivní a vymění rádio se 6ti kanálovým cinch výstupem, nebo třeba zadní repra nechat přes ISO a zbylé dva kanály zesilovače použil na SW. smileys with beer

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 09.02.2012 16:01

Takže jsem nakonec vybral HERTZ DSK 165.4 [www.ahifi.cz] a HERTZ DCX 690.4 [www.ahifi.cz] a subwoofer FLI TRAP 12 ACTIVE [www.ahifi.cz]. Jaké rádio byste doporučili, aby mělo 6ti kanálový RCA výstup? Nabral jsem i montážní MDF adaptéry a sadu kabelů, natáhnu od baterky dva plusové kabely.

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 11.02.2012 00:03

http://desmond.imageshack.us/Himg36/scaled.php?server=36&filename=fotografie055.jpg&res=medium

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 11.02.2012 00:07

Když tak na to koukám, taky si zkus, jestli Ti nepůjde okénko při stažení do magnetu repra.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 11.02.2012 08:53

Nepůjde, já jsem té vodící liště pomohl a sklo tak nízko nejde. thumbs down Potřeboval bych ale ještě poradit, co kdybych na cinchove kabely sub/rear použil takovou kabelovou rozbočku [www.bmshop.eu] a ten signál z rádia rozdělil do zesilovače a do sw. Dalo by se? Nebo to bude dělat nepelchu a výkon bude poloviční?

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 11.02.2012 11:39

Bude to hrát.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Luboš X17DTL (IP zapsáno)
Datum: 13.02.2012 18:00

Dneska jsem jel z Orlové do Bohumína a kousek za Orlovou jsem slyšel zprava z kopce rambajs jak cyp. Asi Lukin zkoušel novou muziku:-)

________________________________________
Raději pomalu autem, než rychle sanitkou
Opel Astra F Caravan X17DTL=>
Opel Astra G Caravan Y17DT=>
???
Luboš X17DTL

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 13.02.2012 22:17

:-D Poku to nebyl nový Rémus the finger smiley čéče lítaš tady okolo a kafe nedáme eye rolling smiley smiling smiley

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery

Re: Jaké vybrat repro?
Autor: Luboš X17DTL (IP zapsáno)
Datum: 14.02.2012 05:40

Jsem nestačil dobrzdit:-)
...spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu....
smiling smiley

________________________________________
Raději pomalu autem, než rychle sanitkou
Opel Astra F Caravan X17DTL=>
Opel Astra G Caravan Y17DT=>
???
Luboš X17DTL

Nastavení, vyladění zesilovače a rádia (LF,HF,FLAT)
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2012 22:26

Takže jsem celou hudbu poskládal, teď bych potřeboval radu, jak asi nejlépe to vyladit.

Zesilovač Blaupunkt THA 480, v odkazu je foto s nastavením

[bimg2.mlstatic.com]

přes který hrajou Hertz DSK 165 a DCX 690. Mám rádio SONY CDX-GT430U, defaultně nastavené, nastavení nabízí i LF a HF 80-160Hz. Když už jsme u toho.. v dalším odkazu je ješte nastavení aktivního SW Fli Active Trap 12 [img40.imageshack.us]. Děkuji za rady a názory.

-------------------------------
http://img98.imageshack.us/img98/9787/myopelys8.gif
Astra F GSi 16V M2.8 150ps

[picasaweb.google.com] - monopost gallery



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 ********    *******   ********    ******     *******  
 **     **  **     **  **     **  **    **   **     ** 
 **     **         **  **     **  **         **        
 ********    *******   ********   **   ****  ********  
 **                **  **         **    **   **     ** 
 **         **     **  **         **    **   **     ** 
 **          *******   **          ******     *******  
Powered by Phorum.