www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
5. Interier, Exterier :  Technická poradna   okna, palubovka, karoserie, nárazníky 
digi s led podsvícením
Autor: Hudos (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2012 12:35

zdravím napadla mě taková šílenost že bych celou digi přístrojovku převlékl do led podsvícení včetně kontrolek atd... prostě všechno. nedělal to náhodou už ěkdo nebo sem unikát?

Re: digi s led podsvícením
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2012 16:17

Hudos:
Pokud myslíš LCD z kadetta, tak jsem to zkoušel vcelku usilovně.

Dělat LED kontrolky je blbost - tam nemáš důvod - žárovičky svítí akorát a nepraskají... Když už je problém, tak většinou s tím tištěným spojem z druhé strany winking smiley...

Co se týče samotného podsvícení LCD (měřáky, tacho a otáčkoměr), tak tady narazíš na jeden vážný problém. Vysoce svítívé LED mají poměrně úzký vyzařovací úhel - tzn. nedosáhneš homogenního podsvícení celé plochy - udělá to takové kocoury a šmouhy. Nemluvě o tom, že pokud se chystáš na změnu barvy podsvícení, musíš odstranit ještě napařené barevné filtry zespodu na LCD panelu (které dělají tu oranžovou barvu) - jinak ti to podle fyzikálního zákonu aditivního míšení barev udělá takovou nepěknou tmavou drinking smiley (v závislosti s jakou barvou budeš sčítat tu oranžovou)...

Když použiješ difúzní LED, světlo se trochu lépe rozloží, ale vzhledem k omezené svítivosti difůzních LED je to tmavý jako prdel (hlavně ve dne).

Pak jsem zkoušel i LED pásky - to je taky k prdu...

Co přináší poměrně slušný výsledek, tak jsou speciální folie určené pro podsvětlení LCD displejů - jenže jednak musíš odpájet LCD a složitě to na ně z druhé strany lepit a druhak, ty potřebují VN měnič napětí - nedají se napájet pouze 12V. Celý tohle řešení je dost drahý a pracný... A když už to tam dáš, tak narazíš na další potíž - ty folie nemají rády otřesy - po pár tisících km to opět začne dělat kocoury a můžeš začít znovu...

Takže za mojí osobu doporučuju se na to vysrat hned v zárodku, protože to pořádně udělat nejde (pořádně = plnohodnotně nahradit žárovku)...

Jestli se ti origo žárovky zdají drahé jdou poměrně pěkně nahradit 10W halogeny do stolní lampičky OSRAM (ovšem počítej s častější výměnou - praskají v rámci otřesů a musíš si na ně udělat spešl patici popř. je připájet přímo na DPS - ovšem tady je omezený počet pokusů - než ti upadne pájecí PAD z podkladovéhu cuprextitu...)the finger smiley.

Re: digi s led podsvícením
Autor: Hudos (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2012 19:34

přesně sem myslel na kadetta. a vzhledem k tomu že sem vyhodil světlovody tak se o to led pokusím. kolik si dal diod a v jaké byli vzdálenosti?

Re: digi s led podsvícením
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 21.02.2012 20:43

Hudos:
Když už jsem byl v posledním tažení zoufalosti, zbrousil jsem LED do hranata a dal těsně vedle sebe po celý ploše, nožičky navohejbal a propájel, celý pak zalil dentakrylem (tý práce a těch peněz) a stejně to stálo za hovno grinning smiley...

Prostě vysocesvítivou ledkou neuděláš to homogenní podsvícení, který potřebuješ...

Na druhou stranu, nevím jak jsi náročnej - kámošovi jsem to dělal s pár Ledek a tetelil se jak malej, když mu to svítilo modře smiling smiley...

Každopádně přeju pevný nervy winking smiley...



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  **     **  **    **  ********   ********  
  **   **   **     **   **  **   **     **  **     ** 
   ** **    **     **    ****    **     **  **     ** 
    ***     **     **     **     ********   **     ** 
   ** **    **     **     **     **         **     ** 
  **   **   **     **     **     **         **     ** 
 **     **   *******      **     **         ********  
Powered by Phorum.