www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
1. Obecné :  Technická poradna   názory, rady, dotazy 
Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Honza Z. (IP zapsáno)
Datum: 12.06.2013 16:04

Zdravím všechny,
po pročtení všech témat týkajících se klimatizace zde na fóru si zakládám vlastní téma, neboť si myslím, že ne všechny otázky byly zodpovězeny.

V mé astře přestala na konci minulého léta chodit klimatizace (prostě nechladila, tenkrát jsem příčinu nehledal, bylo to před zimou). Teď se zase začíná oteplovat a klima by se šikla.

Mé poznatky. Po stisknutí tlačítka klimatizaci aktivující: Stoupnou otáčky (spíš tedy zakolísají nahoru nad 1100 a pak zase dolů někam k 900). Začne se točit ventilátor na výměníku. Na konektoru kompresoru se nedá naměřit žádné napětí, kabely nejsou uhnilé.
Tlak v potrubí je, zkoušel jsem ho "odfouknout" a pěkně to syčí.

Otázka tedy je: ví někdo ze zkušenosti, co by to mohlo být?
Podle toho, co jsem přečetl, je to buď relé K60 (nevím, kde je, ani jakou má funkci, případně, jak ověřit jeho funkčnost - prosím o radu).
Nebo senzor tlaku v okruhu. Také nevím, který to je - na hlavním potrubí, které je vidět "před" motorem jsou nějaká čidla dvě. Opět se zeptám - dá se nějak ověřit jeho funkčnost/nefunkčnost?

Všem děkuji za pomoc, nápady a zkušenosti.

Honza

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 13.06.2013 07:01

Nektere Tve udaje si protireci. Ventilator se totiz zapne az ve chvili, kdy se zvdne tlak. No a ten se jaksi zvedne az kdyz bezi kompresor. Jak to tedy je? Kompresor je videt, jestli se toci.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Honza Z. (IP zapsáno)
Datum: 13.06.2013 13:16

Aha, já jsem měl za to, že se ventilátor spouští nezávisle na kompresoru. Jestli se kompresor točí, to nevím, zjistím a napíšu to sem. Nicméně, je možné, aby sepnul i když na jeho konektoru není žádné napětí?

Pokud by v okruhu nebyl dostatečný tlak (na odfuk třeba ano, ale na provoz už ne), tak by se kompresor ani nespustil, pokud se nepletu, ne?

Kouknu, jestli se kompresor točí a uvidíme. Kdyby se točil, tak už mě nenapadá, čím by to mohlo být. Neznamenalo by to, že celý systém v podstatě funguje jak má? Ale studený vzduch z výdechů nejde..

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 13.06.2013 18:28

Tak jsem jeste jednou koukl do schematu a omlouvam se. U AF se sepnou oba ventilatory na polovicni rychlost spinacem klimy.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Honza Z. (IP zapsáno)
Datum: 14.06.2013 16:27

Jak tedy poznam ze se kompresor toci? Videt do nej jako napr. do altiku neni, je to uzavreny odlitek.

A nebylo by divne, kdyby se tocil i kdyz na jeho konektoru nejde namerit zadne napeti?

Dekuju za zajem
Honza

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 14.06.2013 23:10

Když není sepnutý, točí se jen řemen.ice a spojka stojí.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: HonzaZ (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2013 18:23

Kompresor stojí. Včera jsem si dal tu práci a dopodrobna rozebral schéma a závislosti různých relé a čidel. Až to opravím, kompletní seznam, co které čidlo dělá a jak rozpoznat jeho nefunkčnost napíšu sem, pro další generace :-)

Pokud by nefungoval tlakový spínač, netočily by se ani oba ventilátory na poloviční rychlost, protože by se neseplo relé, které je zapíná (K26).

To, jak se auto chová po sepnutí tlačítka klimatizace ukazuje buď na nefunkční relé K60, anebo na vadnou řídící jednotku, která mu "nedodá nulu" a tudíž nemůže sepnout.
Osobnš bych to spíše typoval na studeňák v relé, takže jdu po něm.

Včera jsem prolezl všechny pojistkové skřínky v autě, ale tohle relé ne a ne najít.
Ví někdo, kde přesně je u eFka 16SRZ?

Děkuji

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: HonzaZ (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2013 21:12

Tak nakonec jsem ho našel, je skutečně v krabičce v motorovém prostoru "pod čelním sklem". Když se koukáme jakoby čelem k autu, je to to vlevo, to vpravo spíná klakson.

Bohužel, relé je v pořádku. Ještě jednou jsem překontroloval napětí na konektoru kompresoru a ejhle, je tam 12V. Nejspíše jsem ho původně měřil jen s otočeným klíčkem, nikoliv s běžícím motorem.

Takže problém je ve spojce kompresoru (nesepne, nezačne se točit) nebo v konektoru, který je na kompresoru. Zkusím ho ještě prostříknout kontaktolem, ale moc tomu nedávám.

Dá se sehnat zvlášť spojka? Jak je těžké ji vyměnit? Lze to i bez deinstalace kompresoru a tím i vypuštění kapaliny v klimě?

Díky

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2013 21:59

Na VeBe V6 jsem menil jen spojku. Treba v Autokelly maji dokonce samostatne civku spojky. Ale pokud tam jde + i -, nejdriv bych ji stejne asi rozebral a kouknul, jestli to preruseni nebude nekde ve vedeni k civce. Jo a osobne jsem radsi sehnal starsi komplet kus za par set.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: HonzaZ (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2013 22:02

Když to budu chtít rozebírat, musím vymontovat kompresor z auta, že? Nebo je to možné (byť třeba nepohodlně) rozebrat v autě?

Pokud je to nutné vyndavat, budu muset vypustit kapalinu?

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Radeks (IP zapsáno)
Datum: 21.05.2014 17:29

Ahoj chci se zeptat na radu.
Mám astru f 98 1.6 55kw taky mi nefunguje klimatizace, nechal jsem ji naplnit ale nejde spustit. Podle rad co jsem tu našel jsem skoušel kam mi jde proud a kam ne. Na jedno čidlo proud jde (má dva kontakty) druhé vůbec nevíme co měřit. nemá někdo radu a hlavně schéma?
díky za radu případně postup

Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: Petr A-C C14NZ (IP zapsáno)
Datum: 21.05.2014 19:36


Re: Nefunkční klimatizace Astra F 16SRZ
Autor: radeks (IP zapsáno)
Datum: 29.05.2014 17:19

Dekuji



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
  ******     *******   ********   ********  **    ** 
 **    **   **     **  **     **     **      **  **  
 **         **     **  **     **     **       ****   
 **   ****   ********  ********      **        **    
 **    **          **  **            **        **    
 **    **   **     **  **            **        **    
  ******     *******   **            **        **    
Powered by Phorum.