www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
2. Motor :  Technická poradna   převodovka, vstřikování, palivová soustava, náplně, výfuk  
vyssi spotřeba oleje
Autor: petr22 (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 12:34

ahoj,

mam astru F kombika 1,6 8v 1997 , mel sem praskle tesneni pod hlavou, jeden sikovny serviceman mi to vymenil, nechal srovnat hlavu, pri te prilezitosti zjistil ze motor byl ve vnitr v dost spatnem stavu, asi to nekdo predemnou dost drtil, takze musel menit jeden ventil a dokonce i vačku (motor predtim i dost klepal)
tedko uz zase jezdim, motor bezi nadherne klidne, má zase výkon proste jede super akorat to zaclo papat olej :-// cim by to mohlo byt? po 2 tis km od opravy se m musel dolejvat neco okolo 1 litru :-(
najeto mam ted kolem 140tisic km ale mam to auto rok a dovezene, takze to bude asi urcite více co á najeto...na druhou stranu musim rict ze za tech 20tis co sem stim najel za ten rok já me to nikde nenechalo, nemel se zadnej problem. nevite co stim olejem ?

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: petr22 (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 12:38

zapomnel sem dodat ze motor ma i vybornou spotřebu benzínu, na delsi cesty jen 6,5 litru po meste 7 a něco, tak kdyby to nežralo olej byl bych upne spokojenej smiling smiley)

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Rom@n Kadett C16NZ (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 12:41

Nech si změřit tlaky ve válcích, pokud budou OK, tak Ti ten super servisman nezkontroloval těsnění na ventilech, tam to totiž při vyšším počtu najetých km rádo špatně těsní a dochází ke spotřebě oleje. Jinak jedno těsnení (gufero) stojí 80kč x 8 = 640kč

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: petr22 (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 12:48

dík to vyzkousim, co by tak mohla stát práce? sem z prahy a tady chteli po me za vymenu tesneni pod hlavou 10tis minimalne a ten clovek z mensiho servisu na vesnici mi to zmaknul za 4tis nepocitam tu vacku a ventil , gufera by taky urcite umel ale nez se mu ozvu mozna bych to zkusil jeste jinde...je to divny kdyz ho tohle nenapadlo

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Rom@n Kadett C16NZ (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 12:53

Dá se to dělat doma, ale chce to nějaký přípravek na pružiny ventilů. Napiš Standovi tady z debaty, ten o tom ví dost, už to párkrát dělal, je od Plzně.
Problém je, že musíš sundat, nebo alespoň povolit hlavu, tak že to bude stát ještě nové těsnění pod hlavu a fridex.

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 26.07.2005 13:28

Tohle skutecne vypada na vadny gufera na ventilech a Rom@n ma pravdu ze kdyz Te ten super servisman menil jeden ventil moh vymenit i ty gufera. Jsou to maly gumovy tesneni kolem driku ventilu.
Olej to zaclo zrat po ty oprave pravdepodobne proto, ze ten fachman spatne vycistil hlavu od pilin kdyz ji nechaval srovnat a nejaka drobna sponka to tesneni rozdrbla, nebo se proste roztahlo pri nasazovani ventilu.
Pri vymene je nutny znova sundat hlavu, tzn. ze i rozvody a to je celkem dost prace. Samotna vymena gufer neni nijak slozita, ale je treba mit pripravek, kterym zmacknes pruzinu ventilu, vytahnes takovy dva pulmesicky mezi ventilem a talirkem drzici pruzinu, kterou potom sundas, vyndas ventil a vydloubnes gufero. Naklepnes novy a tak dal a tak dal.
Doma se to necha udelat, ale pokud nejses v tomhle druhu prace moc zbehlej, nech to radeji na nejaky lepsim servismanovi nez byl ten pred tim.
A nebo...Zkus to vyreklamovat ze Te to po oprave zaclo zrat olej.

Pro inspiraci muzes kouknout sem
[www.mujweb.cz]
Je to sice 8V, ale princip je stejnej a ty gufera tam jsou videt.

Vlastne jeste me napada, jestli malo dotah hlavu, mohlo by to olej zrat i pod tesnenim. Zkusil bych vsechny srouby dotahnot jeste tak o 90 stupnu v tom spravnym poradi....

Jinak se o tyhle problematice urcite hodne doctes i v chytre knize "Jak na to"...

Kdybys potreboval poradit, napis me mail.

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Olin (IP zapsáno)
Datum: 28.07.2005 20:15

Ono to nemusi byt jenom tema krouzkama na ventilech ja uz je vymenil. Tesneni pod hlavou mam taky hotovy a stejne mi to bere olej porad. Komprese zmereny 11, 11, 10,5, 10,5. najeto 130 tisic motor 16SZR nevim cim to uz muze byt?? jezdim na LPG tak nevim jestli to neni tim, ale to se mi nezda......

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Dalibor M. (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2005 07:26

S mym byvalym Kadettem C16NZ mam podobnou zkusenost jako petr22 a Olin. Po vymene tesneni pod hlavou a srovnani hlavy byla spotreba oleje cca 1litr na 1000km. Nepomohla ani opakovana vymena gufer na ventilech za orig. Opelacke. Tlaky necelych 11atm, vyrovnane. Auto jelo krasne, nizka spotreba, ale zralo olej.
Finalni diagnoza - zapecene stiraci krouzky, takze motor "pumpoval" olej zespoda nahoru. Pry se to muze stat, kdyz uz ma motor hodne najeto a srovnanim hlavy dojde ke zmene tlakovych a teplotnich pomeru ve valcich, coz vede k zapeceni stiracich krouzku.
Vyreseno prodejem auta a koupi GSi C20NE...
Asi jsem moc nepotesil, ale takovou mam zkusenost.


Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: tomáš (IP zapsáno)
Datum: 01.08.2005 16:27

dávám za pravdu Daliborovi, když někdo pozná že je včudu těsnění pod hlavou, tak už je pozdě. Auto uvaří a pak odejdou stírací kroužky, alespoň takový je můj případ. Už když jsem mechanikům řekl co se mi stalo že jsem to uvařili (vyvře Vám voda - v mém případě nefungovala teplota), už tenkrát mi říkali že motor bude zapečený a měli pravdu. Jezdím, ale žere to olej a viz foto - to vypadá když tam máte 4 tis. ot.

Přílohy: (210.3KB)  
Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Olin (IP zapsáno)
Datum: 01.08.2005 18:48

Ja mel to tesneni pod hlavou taky nacaty ale neuvaril jsem to na to jsem si dal pozor. Otazka je jestli ma cenu ty krouzky vymenit kolik to stoji a hlavne jestli to bude mit nejaky efekt...... abych to neudelal a ono to vesele zralo dal??? hlavni je cena tech krouzku...

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: petr22 (IP zapsáno)
Datum: 02.08.2005 14:34

dik za rady

ja to taky neuvaril kdyz sem mel praskle tesneni , ale jak pise tomas ze mu to na vysoke otacky cmoudi, me ne, jen si cas od casu vsimnu pri pridani plynu nebo rychlem odpichu ze sem malinko zacmoudil ale neni to vzdy...
spis hoodne malokdy
bohuzel mam dalsi problem, dneska se mi rozsvitila kontrolka motoru ale auto jelo dal po cca 1km mi to chciplo a neslo hned nastartovat, po 2 min naskocil a jel sem dal s rozvicenou kontrolkou motoru.. doma sem to nechal odstat jeste sem to nastartoval, nic nesvitilo , projel jsem to a zatim asi 15km a nic se neprihodilo ,
vyblikal sem chybu zavad ale neni mi to moc jasne, blika mi tam dokolecka cyklus
14 105 14 105 atd... snad sem dobre pochytil pauzy

pro upresneni mam 1.6 8v motor X16SZR astra f 97 jestli ste docetli az sem smiling smiley))
abych pravdu řek, už me to nebaví, príma svezení, dobrá výbava ale jak neco necham opravit vysere se neco dalsiho...moje dalsi auto uz nebude opel :-/



petr22 napsal:

> ahoj,
>
> mam astru F kombika 1,6 8v 1997 , mel sem praskle tesneni
> pod hlavou, jeden sikovny serviceman mi to vymenil, nechal
> srovnat hlavu, pri te prilezitosti zjistil ze motor byl ve
> vnitr v dost spatnem stavu, asi to nekdo predemnou dost drtil,
> takze musel menit jeden ventil a dokonce i vačku (motor predtim
> i dost klepal)
> tedko uz zase jezdim, motor bezi nadherne klidne, má zase výkon
> proste jede super akorat to zaclo papat olej :-// cim by to
> mohlo byt? po 2 tis km od opravy se m musel dolejvat neco
> okolo 1 litru :-(
> najeto mam ted kolem 140tisic km ale mam to auto rok a
> dovezene, takze to bude asi urcite více co á najeto...na druhou
> stranu musim rict ze za tech 20tis co sem stim najel za ten rok
> já me to nikde nenechalo, nemel se zadnej problem. nevite co
> stim olejem ?

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Olin (IP zapsáno)
Datum: 02.08.2005 16:40

No reknu ti to takhle muzes mit jaky auto chces ale opravovat budes porad.... zalezi na stari a najetych kilometrech. Jinou znackou si nepomuzes. Je to spis otazka na jaky narazis kus a jak se s tim jezdilo.

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Olin (IP zapsáno)
Datum: 02.08.2005 16:41

A znovu se ptam delal jste uz nekdo ty pistni krouzky u tech 1.6 s 8V zlepsilo se to??? Diky

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Zdeněk (IP zapsáno)
Datum: 02.08.2005 17:01

To Olin : Já to dělal, ale s komplet GO motoru. Mám X16XEL a ty kroužky stály cca 4200,- .Někde jsem tady psal kompletní ceny opravy, tak se koukni...

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: petr22 (IP zapsáno)
Datum: 03.08.2005 08:19

to olin: jasne , byl sem jen nastvanej ale ted si budu kupovat novy auto, a vyjdou me mesicni vydaje stejne jak pravidelne opravy astry, bohuzel do moji astry porad jen sypu penize a nechce uz se umoudřit..

jeste k te mé chybe motoru, nakonec se si to blbe vycetl mam chybu 1405 a melo by jit o spatne fungujici EGR ventil smiling smiley) no nic ten se snad da s trochou sikovnosti vyndat vycistit nebo i vymenit...

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: TRD (IP zapsáno)
Datum: 03.08.2005 23:59

S tim papanim oleje je to docela jinac na Toyote carina II kyz byla dovezena mela najeto 106 000 rv 90 dovoz 95 rok pred prodejem v roce 2001 mela najeto 486 000 tisic a bez jedinejch problemu je pravda ze od 380 000 tisic od vymeny oleje do dalsi vymeny 10 000jse muselo dolejt 0,6 litru oleje ale to jse dalo prezit a to melo motor 1.6 16v 84 kw a i vtech kilometrech zvladla Praha Bratislava za 2:35 min i v tech nej kopcich drzela 160 km/h
a mebyl problem ji tocit do 7000 rpm .Ted vlastnim Toyotu Avensis rv 2002
2.0 D4 150 hp a do ted jsem menil jen 3 praskle zarovky .Manzelce jsem koupil Astru 1.6i c16nz na popojizdeni po Praze ma najeto 140 tis a predchozi majitel tam lil mineral a vse bylo v pohode ale po vymene oleje za polosintetiku zacal papat cca 0,5 na 5000 km a to jsem tam nalil pred vymenou pruplachovy olej a to teda vytekyli pekne sra... .Sna jse to zlepsi .

Takze ta kvalita automobilu je taky na jiny urovni .

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: Zdeněk (IP zapsáno)
Datum: 10.08.2005 05:46

To TRD: Málokterý automechanik ti doporučí výměnu oleje za lepší. S tím jsi mohl počítat, že se začnou rozpouštět usazeniny v motoru a přijde taková to situace. Toyoty jsou určitě spolehlivá auta a nevidím proč by Opel nemohl být....)))) Tím chci říct, že tentokráte nebyla chyba v autě!!



Příspěvek upraven (10. 08. 2005 08:05)

Re: vyssi spotřeba oleje
Autor: MarekX14XE (IP zapsáno)
Datum: 11.08.2005 13:47

Mám Astru r.v.1997, motor X14XE (16V, 66kW). Nikdy jsem ji neuvařil a těsnění pod hlavou mi přitom odešlo při 65 tis. km - začala se ztrácet voda.

Protože od začátku mého používání brala olej a to asi 2 dcl na 1000km (!!!), nechal jsem při opravě těsnění pod hlavou vyměnit zároveň i ta těsnění na ventilech - gufera. A výsledek: SPOTŘEBA OLEJE SE NEZMĚNILA!!!
Přitom tlaky ve válcích v normě, všechny nad 10,5. Astru jsem koupil když měla najeto 19 tis. Teď mám 98 tis. a spotřeba oleje stále stejná - 2,2 dcl/100km. Svého času jsem se sháněl po někom, kdo by mi to překroužkoval za co nejmenší peníz. Ale většina servismanů mi to rozmlouvá - pokud se to nezhoršuje, tak ať jezdím klidně dál. Tak hold jezdím a při 4500 ot. trochu kouřím, emise ale bez problémů a úplatků.
Za ušetřený peníze za případné překroužkování motoru (10 až 14 tis Kč) si můžu koupit cca 100 litrů polosyntetiky a to do konce života Astry nespotřebuju.



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Připojit soubor
  • Můžete připojovat soubory následujících typů: jpg, gif, bmp, pdf
  • Soubor nesmí být větší než 600KB
  • k tomuto příspěvku může být připojeno ještě 3 soubor(ů|y)
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
  ******   ********  **     **  ********  **     ** 
 **    **  **        **     **  **         **   **  
 **        **        **     **  **          ** **   
 **        ******    *********  ******       ***    
 **        **        **     **  **          ** **   
 **    **  **        **     **  **         **   **  
  ******   **        **     **  **        **     ** 
Powered by Phorum.