www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 26.12.2005 21:06

Zdravím všechny - mám takový problém na svojí asconě c16nz - jel jsem do obchodu a když jsem se vrátil z nákupu už jsem nenastartoval - nerozjelo se palivové čerpadlo. Relé v motoru cvaklo a čerpadlo nic. Pokušel jsem se hýbat kontatama přímo na čerpadle ale bez výsledku. Nicméně jsem k autu přešel po cca 2 hodinách a čerpadlo se normálně rozjelo. Toto se mi stalo už jednou v létě - prostříkal jsem kontakty na čerpadle a auto se rozjelo - tudíž jsem předpokládal závadu za opravenou....

Potřeboval bych vědět jak přesně pracuje čerpadlo - jestli jede pořád a přebytečné palivo se vrací zpět do nádrže nebo to čerpadlo neustále spíná a vypíná?
Kam vedou ty dráty od čerpadla ?
Dá se čerpadlo rozebrat a případně opravit?
Jo ještě upřesním že mám čerpadlo které je umístěno zhora v nádrži.
Díky Tom

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 06:43

Cerpadlo jede porad a beznin se vraci zpatky do nadrze. U C16NZ po zapnuti klicku musi cerpadlo na chvilku sepnout aby natlakovalo palivovou soustavu, potom vypne a po nastartovani se rozbehne.
Draty z nej vedou primo na palivovy rele, ale to netusim kde Ascona ma. Kadett ho ma v motorovym prostoru na svazku co vede od ECU. Kdyz ho najdes, muzes si proklemovanim prislusnejch kontaktu vyzkouset, jestli to rele - cerpadlo bezi. Mimochodem, tady bejva nejcastejc zavada, ze to rele prestane fungovat tak jak ma. Zkus nejdriv proverit tohle.
Palivovy cerpadlo je lepsi sehnat jiny, na vrakarne za cca 500Kc. Kdybys ho potreboval, tak jedno me myslim ze staryho Kadetta zbylo.

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 07:32

Ok díky - jestli zjistím že je to čerpadlem tak bych ho od tebe vzal.
Ještě dotaz - říkal jsi že když otočím klíčkem a systém se natlakuje tak to čerpadlo vypne - co řídí to vypnutí a zapnutí řídící jednotka? Impulzy na to relé jdou od řj? Díky.

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 07:48

Jojo, presne tak. Palivovy rele je ovladany primo z ECU.

[www.kadett.cz]

Rele K58 na prostrednim obrazku.

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 08:06

Díval jsem se na schéma mě k tomu čerpadlu vedou 3 dráty 1 a ty druhé dva jsou spojené - ale podle schéma by tam měli vést jenom 2?

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 08:08

kdyby se čistě teoreticky stalo, že by do toho relé nešel signál z řj dá se to čerpadlo zadrátovat na "tvrdo" a v nouzi tak někam dojet?

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 08:25

Jeste byla jedna verze, ze bylo cerpadlo nejak spinany pres cidlo tlaku oleje (tridratovy), ale s tim jsem se mockrat nesetkal.
Jinak kdyz se cepradlo pripoji primo na baterku, tak se s tim necha bez problemu jezdit, okruh se tlakuje tak jak ma a prebytek se stejne vraci zpatky, tak ze v tom zadnej problem neni.
Jeste zkus najit to rele a proklemovat ty spinaci kontakty aby sis overil ze v pripade nouze muzes tohle rele odpojit a spojit to na nouzovej dojezd.

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 21:37

Zatím mi to jezdí - tak nevím čímto bylo. Ještě poslední dotaz - když zapnu zapalování tak se sepne čerpadlo a jak pozná řj že je systém natlakovaný a že má čerpadlo zase vypnout ? Je na to nějaké čidlo nebo je to tak, že to vždy sepne na pár sekund a zase vypne? Díky Tom

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 27.12.2005 22:40

To ECU nepozna ze je system natlakovanej, zadny cidlo na to nema. Ma jen danej cas po kterej sepne cerpadlo.

Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: DMITRY (IP zapsáno)
Datum: 12.01.2006 13:33

Taky mam dotaz ohledne pal.cerpadla.Mam kadett 2.0 l a obcas mi blbne cerpadlo,jednou bezi podruhe nebezi...a obcas kdyz jedu tak nereaguje plyn a pak to zase zacne reagovat.Vymenil jsme benz.filtr ale jeste jsem to nezkousel.Chtel jsem vedet kde je to relatko od toho cerpadla. a co je to ECU. Jo a kolik priblzne stoji nove cerpadlo.Diiiky

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 12.01.2006 13:55

Rele k cerpadlu byva v motorovym prostoru, kde, to je bohuzel ruzny, ale vetsinou je pridelany k hlavnimu svazku od ECU, nicmene by Tvoje zavada mohla s nim souviset. ECU je ridici jednotka.
Nove cerpadlo stoji ranec, na vrakarne se necha sehnat od 2500Kc.

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 12.01.2006 14:02

Stando já mám na tebe ještě jedn dotaz - když otočím tím klíčkem před startem tak normálně zabzučí to čerpadlo a po chvilce vypne - ale když to udělám víckrát po sobě tak potom už se to čerpadlo nebzučí - jakoby tam bylo nějaké čidlo které ví že ten systém je pod tlakem - jak to teda je ? Podle toho co jsi psal před tím tak by tam žádní tlakové čidlo být nemělo. Jinak auto zatím jezdí...Díky Tom

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 12.01.2006 17:08

To wagw : To je v poradku, zadny cidlo tlaku v palivovy soustave tam neni, ale ECU si pamatuje pred jak dlouhou dobou cerpadlo vypnula (obrazne receno). Napoprve cerpadlo natlakuje a ten tlak samozrejme nejakej cas vydrzi...Zkus po vypnuti klicku pockat treba minutu a uvidis ze si cerpadlo zase zabzuci. :-)

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: waqw (IP zapsáno)
Datum: 12.01.2006 17:30

Jo ták - díky nevěděl jsem že ecu je tak chtyrý...:-)

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: sten (IP zapsáno)
Datum: 23.01.2006 16:57

stando: máš pravdu sloužínám to například při mírném sklonu,.proto si čerpadlo nákou dobu udržuje tlak.

> Zdravím všechny - mám takový problém na svojí asconě c16nz -

Re: Jak pracuje palivové čerpadlo?
Autor: Koubajz (IP zapsáno)
Datum: 26.01.2006 07:46

Kdyz uz se tady to cerpadlo zminuje,mam taky dotaz.Na mem C20XE,ktere se teprve stavi,kdyz zapnu klicky na polohu 2 (rozsviceni pristrojovky),tak zacne hlasite chrcet rele palivoveho cerpadla(zkousel jsem vymenit a delaji to vsechny) a do cerpadla nejde elektrika.Asi to bude normalni,bo nemam na motoru hlavu a v nadrzi 0 benzinu.Jen bych chtel vedet presne proc to rele vrci(ochrana cerpadla?).



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **         **     **  ********   **    **  **     ** 
 **    **    **   **   **     **  ***   **  ***   *** 
 **    **     ** **    **     **  ****  **  **** **** 
 **    **      ***     **     **  ** ** **  ** *** ** 
 *********    ** **    **     **  **  ****  **     ** 
       **    **   **   **     **  **   ***  **     ** 
       **   **     **  ********   **    **  **     ** 
Powered by Phorum.