www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 3 z 4
Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 12:28

Základní pravidla pro dodatečnou montáž světel pro denní svícení:
. Na jedno vozidlo se montují dva kusy (jeden pár) světel.
. Umísťují se ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla.
. Vzdálenost světel od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm).
. Světla se rozsvítí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí.
. Při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout.
. kontrolka je nepovinná.

Jde o světlo, které se rozsvítí automaticky při zapnutí zapalování vozidla a zhasíná vypnutím tohoto zapalování. V době činnosti těchto světel na vozidle nesmí svítit žádné jiné vnější osvětlení, kromě "světelné houkačky". Zapnutím obrysových a potkávacích světel nebo obrysových a dálkových světel se světlo pro denní svícení automaticky zhasne.

Zdroj: ÚAMK

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 12:36

A jak to celé zautomatizovat? Není nic jednoduššího, nežli si zakoupit hotový výrobek a ten namontovat. Ovšem proč něco kupovat za drahé peníze, když už máme vše ve vozidle, s výjimkou jednoho spínacího relátka a jednoampérové diody, které pořídíme přibližně za 60 Kč celkem. Nyní jsou dvě možnosti, buď využiji pouze spínací relé a světla budu ovládat klíčkem (ale to mi budou svítit již před startem) nebo využiji stávající zapojení kontrolek přístrojové desky, a to buď kontrolky mazání nebo dobíjení. Já tedy preferuji kontrolku dobíjení, protože ta zhasne, až když se na alternátoru vyrovná napětí s napětím sítě, tedy až když alternátor vyrábí proud. Na kabel od kontrolky k alternátoru potom připájím cínem zakoupenou diodu a ve směru k alternátoru za diodu zapojím kabel, kterým ovládám přidané relé a tím následně ovládám relé potkávacích světel, nebo přímo světla pro denní svícení. A aby to celé bylo jak má být, přidám ještě zelenou kontrolku, která se mi rozsvítí současně se světly, pro mojí kontrolu, že světla svítí.

zdroj: servis@autodoctor.cz

Ještě se samozřejmě musí upravit zapojení tak aby světla zhasla po rozsvícení parkovaček (1x rozpínací relé) ...



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil vrabi (25.02.2010 12:44)

Re: Denní svícení
Autor: m.artty (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 12:48

Biko: Otázka trošku mimo téma, ale nedá mi to.... čemu to pomůže, když nemontuješ ty většinou nevzhledný světla pro denní svícení? Když už bych chtěl dělat denní svícení v Kadettu, tak bych si vzal za vzor Kadetty co byly vyrobené pro severské země, kde bylo denní svícení povinné už za zrodu Kadetta a postupoval podle toho....

-------------------------------------------------------
'86 Opel Kadett GLS 5 dv. hatchback (C18NE)
'88 Opel Kadett GSI cabrio (C20NE)
'00 Opel Omega 2,5 TD (X25DT)

Re: Denní svícení
Autor: Biko (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 12:52

Tak ty světla co mam jsou pěkny, ale je problem se zapojenim. U verze kde byla Severské země tam je problem stim rele, nelze totiž sehnat a u Opelu mi bylo řečeno že original v Rakousku skladem sice jsou ale kupovat mi nebylo doporučeno kvuli ceně. Takže je lepší značkove UNI denní svícení

Re: Denní svícení
Autor: Biko (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 13:53

v přiloze je ofocen navod se schematem.

Přílohy: IMG_2389.JPG (221.2KB)  
Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 14:47

Ten návod je teda bomba thumbs up Je to návod na poziční světla a ne na světla pro denní svícení, poziční světla máš třeba na kamionech ...



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil vrabi (25.02.2010 14:52)

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 14:49

Tenhle návod je totální nesmysl a odporuje předpisům. Asi nejjednodušší co mě napadá je natáhnout + od klíčků, kostru někde ukostřit na kasli a na jakoukoli z těchto dvou větví dát rozpínací relé které rozepne obvod při zapnutí parkovaček. Ještě bych doplnil obvod o vypínač, ale ten není nutný. Papír od světel s razítkem prodejce si schovej, vzhledem ke "kvalitě" návodu se pravděpodobně jedná o zfalšovanou homologační značku na světlech ... Na světlech (vyražená na skle) musí být značka RL která označuje světla pro denní svícení viz třeba zde na poslední fotce [www.tuning-in.cz]



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil vrabi (25.02.2010 15:00)

Re: Denní svícení
Autor: Biko (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 16:20

Nevim, vzhledem k tomu že se jedna o značku Mycarr.ale máš pravdu, ten navod je dost divnej. Tak co lze u nas v ČR zakoupit.
viz oodkaz produktu:

[www.tuning-centrum.cz]


-Ještě bych se zeptal, musijou svítít koncové zvětla když jsou zapnute přes den denní světla?



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Biko (25.02.2010 16:33)

Re: Denní svícení
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2010 20:26

Při denních světlech koncové lampy svítit myslím nemusí.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 26.02.2010 07:12

Nejenže zadní světla svítit nemusí, podle vyhlášky dokonce nesmí. viz. V době činnosti těchto světel na vozidle nesmí svítit žádné jiné vnější osvětlení, kromě "světelné houkačky".

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 26.02.2010 07:18

Jinak ty světla se mi zdají divný už ten název "poziční světla pro denní svícení" taková věc neexistuje (nebo jsem se s ní zatím nesetkal), buď to jsou poziční světla nebo světla pro denní svícení, no ale to může být překladem z čínštiny spinning smiley sticking its tongue out Pro tebe je každopádně směrodatné to "RL" na skle světel, pokud tam je nic neřeš, pokud tam není budeš mít asi problém ...



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil vrabi (26.02.2010 07:30)

Re: Denní svícení
Autor: Biko (IP zapsáno)
Datum: 26.02.2010 14:14

No soused si má taky ty světla ve věčim na Octavce a normálně stim jezdi, sviti mu to podle navodu. Tak ja to projistotu odpojil od napajeni u sebe takže nesvitijou, jsou pouze namontovane na masce. Všude se piše že je to pro auta a že to ma homologaci na světlech je: E11 A 02 1938 12V 1W.Myslim že jak pojedu na technickou s Kadettem tak se zeptam, zda je to použitelny.

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2010 07:20

Bez RL se jedná o poziční světla,jelikož mají homologaci E11 tak ty sice na autě smíš mít, ale musí svítit s hlavními světlomety, tudíž pak padá jejich smysl jako úspora energie a žárovek sad smiley Tady to dokonce píšou [www.xenon-tuning.cz] "E11 A 02 1938, bez RL - poziční světla" Schválně si zavolej na STK a napiš co ti řekli, já jsem přesvědčen, že to RL tam být musí vždy [www.rozhlas.cz] nicméně možná se pletu ... Takže ten návod co ti k tomu dali byl v pořádku a jediné možné správné zapojení pro tyto světla je bohužel podle toho návodu.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil vrabi (01.03.2010 07:22)

Re: Denní svícení
Autor: vrabi (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2010 09:38

Konkrétně u těchto světel se jedná o klasické zmatení zákazníka, oni ti napsali že světla jsou homologovaná, ovšem tě výslovně neupozornili že jsou homologovaná jako poziční a ne jako denní. Takže vrátit je nemůžeš protože tu homologaci tam uvedenou mají a svedli by to na tebe s tím, že si máš napřed ověřit co si vlastně kupuješ. Výsledek je, že si je zapojíš jako poziční a připojíš se do zástupu dalších mnoha osvětýlkovaných tuzerů, vše bude podle předpisů ale původní účel se ztratí a nebo je odmontuješ (prodáš) a koupíš si světla co tam být mají. Jinak proběhlo školení policie a oni vědí co mají světla splňovat, takže v dohledné době se dá čekat akce zaměřená na denní světla z aukra za 300,- bez homologace,případný postih může být docela vysoký, buď ti můžou dát pokutu za nesvícení (v lepším případě) a nebo sebrat body za neschválenou úpravu vozidla (což už je horší).



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil vrabi (01.03.2010 09:40)

Re: Denní svícení
Autor: Biko (IP zapsáno)
Datum: 01.03.2010 17:02

Já to nakonec zapojil na vypínač, a zapinam to jen ve dne, v noci mam normálně zaple hlavní světla. Mno vzhledem k tomu že mě policajt dnes zastavoval na technickou kontrolu a divaly se i na světla a nic neřikal tak bud to neřešijou nebo ho nebavilo furt řidiče poučovat...mno vysledek je že za 2¨měsice mi končí technicka a pustil mě dalsmiling smiley

Jinak je si myslím lepší mět ,,nějaky,, homologovany LED světla než mět jak si tam někteří dávají LED pásky za par kaček jako denní svícení.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Biko (01.03.2010 17:05)

Re: Denní svícení
Autor: tucnacek.kv (IP zapsáno)
Datum: 08.03.2010 11:46

Ahoj možná bypomohlo koupit jen Automatické rosvícení světel..stojí kolem 270kč.
já to tak mám a funguje to..

červenej - baterku
černej - kostra
zelenej - na rejé které rozepne když rosvítím světla mám ho napojené na kastlík
a modrej a žlutej na plus denního svícení.

Re: Denní svícení
Autor: JK (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2010 08:04

Tady máš světla pro denní svícení za rozumnou cenu i s homologací a se schematem zapojení (nepotřebují relátko - je již přímo ve světlech):
[www.auto-moto-elektronika.cz]

pokud si k tomu ještě přidáš Autolight senzor tak se ti budou při soumraku akutomaticky rozsvěcovat potkávací světla:
[www.auto-moto-elektronika.cz]

To je pak paráda.

Jirka K.

Re: Denní svícení
Autor: Johnny006 (IP zapsáno)
Datum: 05.08.2010 19:57

Zdravím všechny, jen dávám info: namontoval jsem taky denní světla.
[www.e-xenony.cz]

Druhý odkaz kvůli fotkám jak tento typ vypadá na Fku.
[www.leddennisviceni.cz]

Montáž trvala 3 hodiny (nejhorší bylo přikurtovávání drátů - měl jsem sundanou i masku) a možná to je předražený proti těm nehomologovaným ale nechtěl jsem mít potíže "že tam není to E a RL".

Moc eletriku neumim takže i když tam sou jen 3 dráty tak jsem nevěděl kam jinam zapojit drát k + pólu spínanému klíčkem (svorka 15) než přímo za spínačku. (čili v okruhu není pojistka) Tak tam ještě přidám vlatní do cesty radši aby to někdy nevyhořelo.

Jinak automatika chodí, ty úspory asi budou zanedbatelný ale už nezapomenu rozsvítit.smiling smiley

Re: Denní svícení
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 06.08.2010 02:46

A jak zapneš potkávačky zhasnou ty světla na dení svícení? - což musí že...

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)

Re: Denní svícení
Autor: Johnny006 (IP zapsáno)
Datum: 06.08.2010 08:44

jj jeden kabel je na baterku - nebo prostě kostru a druhý na napájení parkovaček čili ke světlu na + přívod do parkovací žárovky

a právě ten dává impuls (relátkům nebo čemu co je zabudovaný v tom denním světle) ke zhasnutí - neodborně řečeno ale zkrátka chodí to jak píšeš smileys with beer

P.S. jinak kdyby ty světla nežraly asi 2w tak by mě taky celkem vadilo že svítěj při startování to je nevýhoda myslím, ale snad při tý watáži zandebatelná...

Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 3 z 4


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Připojit soubor
  • Můžete připojovat soubory následujících typů: jpg, gif, bmp, pdf
  • Soubor nesmí být větší než 600KB
  • k tomuto příspěvku může být připojeno ještě 3 soubor(ů|y)
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **    **   ******     *******    ******    *******  
 **   **   **    **   **     **  **    **  **     ** 
 **  **    **         **         **        **        
 *****     **   ****  ********   **        ********  
 **  **    **    **   **     **  **        **     ** 
 **   **   **    **   **     **  **    **  **     ** 
 **    **   ******     *******    ******    *******  
Powered by Phorum.