www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Výměna destiček
Autor: Roman Hasič (IP zapsáno)
Datum: 15.01.2006 16:07

Je někde napsán postup,jak vyměnit destičky na zadních kolech ASTRY?Zvládne to amatér?Má s tím někdo zkušenost?Díky

Re: Výměna destiček
Autor: Rom@n Kadett C16NZ (IP zapsáno)
Datum: 15.01.2006 17:06

Pokud Ti nevadí se trochu umazat, tak na tom není nic složitého.
CO máš za typ a r.v. ?

Re: Výměna destiček
Autor: Uli (IP zapsáno)
Datum: 02.02.2011 15:46

Jak na výměnu kotoučů u Zafira A ???

Re: Výměna destiček
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 02.02.2011 16:26

Uli:
No já myslím stejně jako u všech ostatních aut:

Nejprve povolíš šrouby na kole, auto zvedneš, kolo sundáš a potom:

1) sundáš sponu na třmenu, popř. vyrazíš tyčky, které drží pérko a pojišťují destičky

2) dle typu třmenu buď hned vyndáš destičky nebo to pujde až u sundaného třmenu

3) třmen odšroubuješ od těhlice a sundáš dolů - u některých třmenů destičky vybereš až v téhle fázi

4) něčím tupým (dřevěný klínek apod.) roztáhneš pístek popř. pístky, aby se vešly destičky nové - tedy tlustší

5) třmen si zavěsíš na drát, aby se nepoškodila gumová hadice

6) potom budeš potřebovat vnitřní torx šroubovák nebo imbus (u originálu), pokud již byly kotouče měněny tak většinou křížový nebo plochý šroubovák. A povolíš jeden popř. dva pojistné šrouby, které drží kotouč na náboji kola. Kotouč pak za mírného poklepání kladivem sám seskočí.

7) trošku horší je pak situace na zadním kole, když máš uvnitř kotouče ruční brzdu
Sem je postup stejný až do bodu 5). Potom ale musíš ještě buď povolit štelovací matice bowdenů od ruční brzdy nebo plochým šroubovákem otvorem v kotouči odcvakat samostav pakniček - aby se stáhly a kotouč šel stáhnout.

8) pak opět povolíš jeden nebo dva šrouby od kotouče a kotouč stáhneš - tady je většinou asistence kladiva nebo gum. palice nezbytná.

Montáž je opačným postupem demontáže.

K novým kotoučům dej nové destičky!!!

K novým destičkám dej nový montážní materiál do třmenů (tyčky, perka apod.), pojistnou sponu u ATE brzdičů lze, pokud není poškozená a pruží, použít vícekrát.

Pokud měníš zadní kotouče, doporučuji dát nové i pakničky od ruční brzdy + pružinky dovnitř - je to sice pár stovek navíc, ale ušetříš si tím práci a nervy na příště.

Třmeny jsou k těhlici přišroubovány pevnostími šrouby s hlavou buď na atypický imbus (velikost 7 nebo 9, Sintru jsem viděl i na jedenáctku) anebo vnitřníma torxama - před tim, než se do toho psutíš, mrkni, jestli na to máš potřebný vercajk smileys with beer...

Pokud měníš zadek, vždy musíš doštelovat ruční brzdu!!!!

A klasika na konec - na jedné náprave vždy měň zárověň oba kotouče a oboje destičky!!!

Přeju pevné nervy při boji s nerovným soupeřemsmiling bouncing smiley...



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil JardaGSi (02.02.2011 16:30)

Re: Výměna destiček
Autor: Milda (IP zapsáno)
Datum: 02.02.2011 18:09


Re: Výměna destiček
Autor: oplik.jenik (IP zapsáno)
Datum: 03.02.2011 07:40

jen bacha zadní brzdiče u většiny aut se nezatlačují ale zatačejí!!!

Re: Výměna destiček
Autor: David4941 (IP zapsáno)
Datum: 27.06.2011 08:44

To oplik.jenik: zdaravím,blbej dotaz,ale právě řeším na Astře H "zatlačení" zadních pístků do brzdiče.Napadlo mě že v tom něco bude za fígl.Na kterou stranu se "zatahujou" popř. štelování ruční brzdy.Trochu se prosím rozepiš.Moc díky

Re: Výměna destiček
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 27.06.2011 10:28

David4941: [www.opelastra.cz]

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Výměna destiček
Autor: Kedlubenx (IP zapsáno)
Datum: 05.08.2011 13:41

Pár postřehů k výměně zadních destiček na Astře G (r. 2002, 1.6 16V):

- zjistěte si nejdříve, jaký máte na autě brzdový systém: BOSH nebo TRW (abyste neskončili se špatnými destičkami za několik stovek, jako já winking smiley

- postup jsem zvolil podle návodu z odkazu uživatele Vendys

- pokud máte brzdový systém TRW jako já, musí se odšroubovat spodní i vrchní šroub a celý třmen vytáhnout

- destičky jsou uložené v takových plechových "sáňkách", ze kterých se prostě vytahnou

- největší problém mi dělalo zatlačit do třmenu pístek, který má u tohoto typu tvar takové hvězdičky

- protože se musí zašroubovat do třmenu (po směru hod. ručiček) a jen tak rukou to fakt nejde, jediná možnost nakonec byla použít klíč na utahování kotoučů k flexe (ruční rozbrušce), s tím to šlo úplně nádherně a zachránilo mě to smiling smiley

- po zpětné montáži mi při prvním brždění šel brzdový pedál skoro až na zem, tak pozor a nejdřív trochu "zapumpujte" winking smiley

Snad to pomůže nějakému laikovy, který nechce vyhazovat peníze za servis a není zrovna žádný mechanik, jako já.

Mějte se, opláci smiling smiley



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  ********   **    **  **     **  **     ** 
 **     **  **     **   **  **    **   **   ***   *** 
 **     **  **     **    ****      ** **    **** **** 
 **     **  ********      **        ***     ** *** ** 
 **     **  **     **     **       ** **    **     ** 
 **     **  **     **     **      **   **   **     ** 
  *******   ********      **     **     **  **     ** 
Powered by Phorum.