www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 22.07.2008 18:31

Ahoj,
mám takovej problem ,koupil jsem kadetta(c14nz) a dneska jsem ho byl prvně projet a zjistil jsem že moc nebrzdí (nezaflekuju kola ani omylem) a to ani na mokrym asfaltu. Po asi 10km cesty (nikam to po cestě netáhlo ani při jízdě ani při brždění) jsem zastavil a jen tak zběžně omrk auto a zjistil jsem že levý přední disk je horký že na něm neudržim ruku takže hned auto na hever , kolo dolu a s nábojem sem pootočil jenom opravdu těžko. Vzal jsem kladivo a celej třmen proklepal potom zabrzdil a zase se to zakouslo ale o trochu míň tak jsem to ještě párkrát zopakoval a pak už to bylo docela dobrý. Dojel jsem domu a kolo už teplý nebylo nicméně brzdilo to pořát stejně špatně jako předtim. Poradí mi někdo co s tim muže být ? Brzdovka je dolitá po horní rysku ale nevim jak je stará, kotouče sou hladký takže nevim . Děkuju za rady sám si s tim neporadim. Jo ještě na závěr dotaz jak silný maji být brzdový destičky než je potřeba je měnit a to samé jak silný má být kotouč než je čas ho vyměnit. Brzdy jsou seriové žádné předělávky z jiného auta.

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 22.07.2008 20:38

No, myslím, že tě čeká klasika - rozhýbat GM třmeny, a pokud máš kapku peněz, kup si nový kotouče a destičky a rovnou vyměň brzdovku - celý tě to vyjde tak 1300,- a máš na min. 2roky klid a víš, že si nerozbiješ nikde tlamu yawning smiley)...
Jinak na 1.4ku je min. síla kotouče 7mm a destičky se měněj, když tloušťka destičky (plech + obložení) je menší jak tušim 7,5mm. Ale když dáváš nový kotouče, dej rovnou i destičky. Na brzdách nešetřismileys with beer...
Jinak udělat takhle přední brzdy je i s rozhýbáním třmenů práce tak na odpoledne. Nakup díly, pivko a máš aspoň o víkendu co dělatspinning smiley sticking its tongue out...

Re: slabý brzdný účinek
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 01:08

Máš to tu krásně popsané:
[www.kadett.cz]

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 05:44

Ahoj , díky za rady. o článku jsem věděl ale zdálo se mi že třmen jsem jakš takš rozhýbal, ale brzdilo to pořád stejně mizerně, takže i tak myslíte že je to tim ? Kotouče i destičky přeměřim, brzdovku vyměnim (jen tak pro info nevíte kolik ji asi tak budu muset koupit ?)

Re: slabý brzdný účinek
Autor: sr71 (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 07:24

teoreticky by ti mohlo stačit jedno balení 0,5L, ale pro jistotu si kup 2x 0,5L tolik to zase nestojí

Na mé astře jsem také, dělal většinu výše popsaných úkonů, protože mi připadá, že oproti jiným autům méně brzdí, ale nijak významně se to nezlepšilo, sice to brzdí dostatečně, ale je potřeba vyvinout dost velkou sílu na pedál (když to porovnám s ostatními auty se kterými mám možnost jezdit), jako kdyby posilovač méně posiloval. Zkoušel jsem jak zde bylo někde popisováno, test posilovače - nastartovat se sešlápnutou brzdou, jestli poklesne pedál po nastartování, to je OK. Všimnul jsem si ale že pokud sešlapuji brzdu při vypnutém motoru (při nastartovaném bych to asi neslyšel), ozývá se z prostoru posilovače při každém sešlápnutí krátké "zasyčení", je to v pořádku?

AstraF
X16SZR

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 07:39

sr71 : A když to zadupneš silou tak zablokuješ kola na sochym asfaltu nebo ne ? Mě totiž ani tak nejde o sílu k brždění potřebnou ale mě nepomuže ani když to zašlapnu plnou silou. stejně to nazablokuju ani na mokru. ale je možný že ty třmeny nějak nefungujou a brzdí třeba jenom jedna destička na každym třmenu ... fakt nevim , budu se tomu muset pověnovat.

Re: slabý brzdný účinek
Autor: Radim_17D (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 08:30

Jestli se ti kolo hřeje, tak se šprajcujou válečky.
Měl jsem kdysi tento problém na kadetu. Opakovaně jsme rozhýbávali třmeny a zlobilo to pořád, přestože ty válečky na pohled zase tak zle nevypadaly...
Po delší jízdě se to občas šprajclo, vyhřálo a přestalo to brzdit. Jedno přední kolo bylo horší, takže se auto při pokusu o brždění vždycky tak trochu divně naštorc zhouplo a brzdnej účinek byl hanebnej, do strany to ani moc netáhlo. Dobrej způsob, jak to šprajcnout (pokud to zrovna fungovalo), bylo zkusit prudce zabrzdit.
Skončilo to výměnou třmenů za renovované a byl klid.
Na brzdách doporučuju nešetřit.

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 12:27

Jak říkám, mrkni na kotouče, zjistíš, že jsou rýhované, nebo díky nefungujícím třmenům nestejnoměrně sjeté - fakt ti doporučuju běž a kup si za 8 stovek nový - výměna samotných kotoučů a destiček je otázka hodiny. A jestli to brzdí fakt na nic, tak mrkni na ty třmeny - v kelly prodávají do GM třmenů sady pro repasi (vodící čepy, futra a gumy a mazání)...jinak se spíš porozhlídní po ATE třmenech, ale na 1.4ku mi to přijde zbytečnej luxus drinking smiley...jinak když ti jakýkoliv brzdy na kadettu chodí jak mají, tak když jdeš na šlajfy, zablokuješ všechny kola na autě (i bubny vzadu) - Prostě jsi koupil "nový" auto = udělat komplet brzdy, rozvody v motoru, vyměnit náplně a filtry + další překvápka co zamaskoval předchozí majitelgrinning smiley...prostě tak to je vždycky...

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 16:53

JardaGSi > Ono je to trošku jinak to auta patřilo bráchovo ženě ale za poslední rok najelo asi 21km takže možná proto ten stav brzd... jinak maskovanýho tam nic není vím o všem . Jsou schnilý prahy a zadní lemy (to budu ještě do konce prázdnin vyvářet už jsem na to koupil věci) . Taky to má uplně v háji přední tlumiče takže ty budu taky kupovat. na rozvody kouknu a jesi budou na řemenu vidět nápisy tak ho nechám bejt... Jinak ručka tam nebrzdí teměř vubec ale nejspíš bude stačit jenom dotahnout pod autem lanka. Taky spojka bere dost nahoře ale neklouže takže to nebudu řešit.
jenom ještě takovej dotaz mimo abych nezakladal nový téma . skoušel jsem dávat přístrojovku s otáčkoměrem ale bovden od rychloměr mi tam nejde napojit překáží mu takový plechová výstuha poradíte jak se to řeší ?

Re: slabý brzdný účinek
Autor: sr71 (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 17:28

petřík napsal(a):
-------------------------------------------------------
> sr71 : A když to zadupneš silou tak zablokuješ
> kola na sochym asfaltu nebo ne ? Mě totiž ani tak
> nejde o sílu k brždění potřebnou ale mě nepomuže
> ani když to zašlapnu plnou silou. stejně to
> nazablokuju ani na mokru. ale je možný že ty
> třmeny nějak nefungujou a brzdí třeba jenom jedna
> destička na každym třmenu ... fakt nevim , budu se
> tomu muset pověnovat.


jo pokud na to dupnu velkou silou (ale fakt extrémně velkou) tak to zablokuju i na suchym asfaltu

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 18:37

Tak to pak jo...je možný, že máš jenom na destičkách sjetej ten rez z kotoučů...to pak můžeš zkusit desky jenom obrousit, nicméně myslim, že nakonec stejně dojdeš k logickýmu vyvrcholení situace a nasranej to půjdeš koupit všecko nový smiling bouncing smiley (teda u mě to tak nakonec dopadlo)...
No a nebrzdí ručka? Jestli je fakt jenom povolený lanko tak OK, ale myslim, že to spíš bude korespondovat s celkovým stavem brzd, jak jsi to tak nastínil...nicméně můžeš to zkusit došponovat a uvidíš. Ale spíš bych se vsadil, že budou pakny jednak pěkně omydlený a oblemcaný brzdovkou z prosakujících prasátek + třeba ještě teďka zvrchu nabalený rzí , kterou strhly z bubnů při prvním zabrždění po tom roce, co to stálosad smiley...
A ty rozvody, pokud je měnil tvůj brácha, tak v poho. Jinak ale stav řemenu fakt nepoznáš podle toho, jestli na něm je vidět nápis, nebo ne eye popping smileyeye popping smileyeye popping smiley... Ale jestli ti nehučí vodní pumpa a není očividně popraskanej, tak bych to možná ani neřešil...

A tachometr jsem měl vždycky digitální, takže v tom ti neporadim...ale každá plechová výztuha jde trochu tu přihnout, tu upilovat winking smiley

Re: slabý brzdný účinek
Autor: viktor (IP zapsáno)
Datum: 23.07.2008 20:20

tachometer: ja som mal ten istý problém prekážal mi ten plech a chýbalo mi cca 2cm, problém je v tom že ja som mal ten bovden nad tou priečkou čo drží tyčku volantu a potom som to už nemohol pretiahnuť pod tým plechom o ktorom píšeš na bok, takže som vytiahol bovden do motorového priestoru, a napchal som ho naspäť tak aby bol pod tým plechom a potom som ho už mohol kľudne zastrčiť do prístrojovky

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 24.07.2008 07:04

viktor> ahoj , no taky mě to už napadlo že to budu muset vytahnout k motoru a strčit to tam jinudy- snad to pujde smiling smiley. Jinak jsem taky poměrně zvědavej na uložení přadní nápravy .Takhle zespod vypadá supr ,ale dočet jsem se tady ve starších tématech že to rezne často jakoby z auta dolu takže mě čeká zkouška šídlem nechce se mi totiž nějak žezat vnitřní podlahu abych to zjistil.

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 24.07.2008 07:14

JardaGSi >tak jsem prohledal autokelly a myslíš žy by stačilo koupit jenom takovou tu sadu čtyř dlouhejch tyček a držáků destiček nebo co to je? A ještě jesi mám koupit ATE nebo Ferodo. A nebo myslíš že k tomu mám koupit i tu sadu s pístkama s těma gumičkama atd? díky.

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 24.07.2008 13:24

Petříček>
No, poradím ti... Kup si sadu destiček ferodo premier (NE target!!!), tam už jsou v krabičce přibalený i ty tyčky na destičky v ceně a destičky jsou z lepšího materiálu yawning smiley)... Kotouče si kup podle ceny - ale doporučuji ferodo...No a co se těch třmenů týče...doporučuju je sundat a mrknout na ně - rozebrat, vyčistit a poznáš co a jak...jinak když koupíš i tu sadu na generálku těch třmenů budeš to mít hned a vydrží ti to zase dýl, nicméně tě to vyjde docela draho (jeden třmen počítej tak 500,-)...to už pak zase stojí za to koupit někde za 800 - 1000 ATE třmeny na tvoje kotouče...

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 25.07.2008 08:10

Tak jsem byl včera u auta a poměřil kotouče a destičky . Kotouče maji ještě 9mm a destičky 11mm takže to by neměl byt problem . Destičky jsem očistil smirkem , třmeny pomlátil kladivem a na kousky jezdících tyček co byly vidět jsem nastříkal WDčko. ručku jsem lehce doladil dole pod autem a výsledek byl následující -> ručka flekuje kola na mokrym asfaltu uplně krásně a obě dvě myslim že i na suchu by se sasekly takže s ručkou jsem spokojenej. U nožní brzdy taky zadek už brzdí tak že obě zadní kola smykujou bohužel u předku se mi to podařilo jenom u pravýho . Levý kolo pořád nebrzdí :-(

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 25.07.2008 12:16

Zdar!
Hele, ono ani nejde o to, jak jsou ty věci tlustý, ale spíš o to, v jaký jsou kondici. A rozhýbat třmeny neznamená do nich mlátit kladivemsmiling bouncing smiley, ale sundat třmeny, rozebrat je(resp. z nich vyrazit to uložení) a vyčistit+namazat, bacha WD40 nemaže dlouhodobě!!!!!...naopak rozpustí zbytky starý mazelíny a samo vyschne = pak se to dře na suchu!!!
A navíc to WDčko jsi asi nablil nad destičky do jejích vodících kolíků - kde je to k ničemu.
viz.: [www.kadett.cz]
Aspoň, že už ti brzdí zadek :-)!

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 25.07.2008 13:48

No mě je jasný že tim mlácenim se to nespraví ale na druhym kole to zabralo. tady tohle budu muset jak řikáš sundat , rozebrat , vyšistit možná něco vyměnit uvidim jak na tom bude. jinak na destičky sem to nenastřikal neboť sem je měl v tu chvíli vyndaný neboj smiling smiley . dneska nebo zítra tam dojdu a ten brzdič si vezmu domu ke svěráku. nevíš náhodou z hlevy co to je za imbusy abych tam nešel zbytečně ? (nemám kompletní sadu)

Re: slabý brzdný účinek
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 25.07.2008 19:22

Imbusy jsou asi šestky nebo osmičky...nicméně, když uděláš jeden, udělej i druhej...jinak je to práce na prd...

Re: slabý brzdný účinek
Autor: petřík (IP zapsáno)
Datum: 25.07.2008 20:07

tak imbusy byly desítky ale to je fuk ten jsem zrovna měl. Brzdič jsem sundal čepy vytlouk ven (ty sou krásný) jenom je nově namažu a lupnu zpátku . problem jsem našel v tom že na pístku je protržená manžeta (4-5mm) takže zarezl pístek. bohužel sem na auto kelly nenašel sadu pístku a gumičku poradí někdo kde to koupit ?

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **    **  **    **        **  **      **  **    ** 
 ***   **  **   **         **  **  **  **  ***   ** 
 ****  **  **  **          **  **  **  **  ****  ** 
 ** ** **  *****           **  **  **  **  ** ** ** 
 **  ****  **  **    **    **  **  **  **  **  **** 
 **   ***  **   **   **    **  **  **  **  **   *** 
 **    **  **    **   ******    ***  ***   **    ** 
Powered by Phorum.