www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
4. Podvozek :  Technická poradna   brzdy, pružiny, řízení, pneu, jízdní dojmy 
Ruční brzda
Autor: Figarot (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 09:49

Dobrý den, vlastním vozidlo Opel Astra G 1.8, 16V, výroba 1999. Podařilo se mi v zimě jet po uvolnění ruční brzdy se zabržděným jedním zadním kolem. Na doporučení jsem nechal vyměnit bovdeny k ruční brzdě (dostávala se do nich voda a zřejmě zamrzlo lanko), ale jedno kolo po zatažení brzdy není úplně zabrzděno. Jde to seřídít a kde? Automechanik tvrdí, že protože je lanko obou brzd vedeno přes kolíbku, tak se s tím nedá nic dělat. Mě se to ale nějak nezdá.

Re: Ruční brzda
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 14:07

No pokud se měnily oba dva zaráz (což by se mělo) tak seřídít právě na té "kolíbce" zespodu vozu (při zabrždění by měla být ve stejné přímce) Jukni na to když zatáhneš ručku tak by měla být ta "kolíbka ve stejné poloze vůči oboum lanovodům.

Pokud je to zde v pořádku tak se juknout na samostav jestli je v pořádku (to bývá druhá častá závada)

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)

Re: Ruční brzda
Autor: Figarot (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 14:44

Lanovody byly měněny oba a nebyl jsem u toho. Výměna byla z důvodu, že i při naplno zatažené brzdě v prudším stání auto mělo tendenci popojíždět po centimetrech dozadu a už nešla brzda dle odborného posouzení seřídit. Že brzdí po výměně lanovodů jedno kolo míň, jsem zjistil náhodou, když jsem měnil kola a při zatažené ruční brzdě jsem při utahování šroubů dokázal kolem otočit. Při stání v kopci na ruční brzdu se to zatím neprojevuje, to jedno kolo auto udrží. Protože ale auto používá manželka i dcera, tak chci mít jistotu. Kde bych tu kolíbku měl najít? Byl jsem pod autem a lanovody někde mizí, tak jsem se domníval, že to bude někde uvnitř. A ty samostavy zatím nemám prozkoumány jak fungují a co se s nimi dá dělat.

Re: Ruční brzda
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 15:22

Zkus si projet tohle [www.astra-g.cz]
[www.astra-g.cz]
[www.astra-g.cz]

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)



Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Gizmo_CZ (28.09.2009 15:27)

Re: Ruční brzda
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 18:09

Tou kolíbkou se jenom seřizuje chod páky, vlastní doštelování pro každé dané kolo se provádí přímo na samostavu ručky v kole - v bubnu či kotouči je díra na plochý šroubovák a tím pootočíš samostav...

Re: Ruční brzda
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 28.09.2009 21:28

Jardo, Astra G. U Astry G tahá lanovod za páku, která přes šroubovici vytlačuje brzdový váleček kotoučové brzdy.

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: Ruční brzda
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 29.09.2009 11:04

Vendys:
Mno jo no, neumím čístgrinning smiley...
Vidím astra a písmenko neřeším...
Pardon..ehm...

Re: Ruční brzda
Autor: Martin_ (IP zapsáno)
Datum: 29.09.2009 13:56

To jako každá Astra G má v zadu kotouče? Ale notááááááááák ...

Důležitý je, že je to 1.8 16V, ta měla vzadu jen a pouze kotouče, alespoň s bubnama jsem ji ještě neviděl.

Zkotrolovat, jesltli lanovod tahá za páky na obou kolech stejně. Pak třeba i zajet na STK a nechat si za 200,- zkotrolovat souměrnost zadních brzd, jestli není problém přímo v pístku.

Re: Ruční brzda
Autor: Figarot (IP zapsáno)
Datum: 29.09.2009 17:13

Tak, teď jsem dokonale zmaten. Po jízdě se zabržděným zadním kolem jsem si nechal kolo zkontrolovat a bylo mi sděleno, že kolo má ruční brzdu nezávislou na kotoučových, tedy bubnovou a že obložení je ještě v normě. Pod auto můžu zase až o víkendu. Jak teda poznám, co tam je. Než jsem udělal dotaz, tak jsem samozřejmě pod autem byl a nechal jsem si mockrát ruční brzdu zatahovat. Na obou stranách se mechanizmy chovaly naprosto stejně. A tím šroubovákem (samostavem) se dá otáčet tam i zpět ? A je potřeba dávat na něco pozor? Dá se tam někudy něco nastříkat a promazat to?

Re: Ruční brzda
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 29.09.2009 20:01

jo nastříkat ty brzdy pořádně olejem smiling bouncing smiley


NENE! prostě nejůčinější co mě vždy pomohlo je rozebrat to do šroubku smiling bouncing smiley vyčistit zkonstolovat opotřebení a zase to složit - Nikdy jsem neměl problémy se zadníma brzdama a co se brzdového účinku týče vždy byl rozdíl minimální.

"bylo mi sděleno, že kolo má ruční brzdu nezávislou na kotoučových, tedy bubnovou"

To je nějaký divný todlecto!? Podle mě blbost! Ruční brzda je vždy nezávislá! je jedno jestli tam vzadu je kotouč nebo buben! Pokud tam máš bubny:

Je to sice z kadetta ale myslím si že je to co se zadních bubnů týče stejné jak pro kadetty tak astry f a g [www.kadett.cz]

Pokud tam máš zadní kotouče tak:
[www.astra-g.cz]

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)

Re: Ruční brzda
Autor: Pule (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2009 16:05

Zdravím všechny, nerad bych aby se zde něco opakovalo, ale po pročtení jsem radu jak na to nenašel. Stává se mi tento problém, tzn. zatuhává mi ruční brzda a při zabždění a následném odbrždění mi připadá, že mi zadní brzda stále decentně přibrzďuje. Někdy víc, někdy míň, záleží..nevím na čem, možná intenzitě mrazu venku.
Můj rozdíl je v tom, že se mé problémy týkají bubnových brzd a starší F-kové Astry r.v.1997, motorizace 1.6 16v kombi s klimou. Je v tom rozdíl ??
Jestli ano poprosil bych někoho o radu v čem by mohl být problém a jak ho případně vyřešit abych nemusel zase šupky hupky před zimou do servisu.
Díky Vám Bob

Re: Ruční brzda
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2009 16:32

Já bych řekl, že máš přirezlé lanovody. Kontroloval jsi v jakém jsou stavu? určitě budo někde poškozené a dostala se tam voda, nebo je bordel na samostavech a jsou zatuhlé.

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Brouček (03.12.2009 16:33)

Re: Ruční brzda
Autor: Pule (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2009 17:20

dejme tomu že lanovody zkontrolovat můžu jestli nejsou někde k.o., ale ty samostavy ?? nic mi to neříká. Případné vyčištění by zpočívalo v čem??
Dík
Pule

Re: Ruční brzda
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2009 18:30

spočívá oprava-čištění v tom, že sundáš buben, a zkontroluješ-vyčistíš klíč na ruční brzdu.Jukni na obrázek,třeba ti to aspon trošku napoví.nejlepší je sundat vše, to znamená pakny ,samostavy a vše řádně vyčistit,rozhejbat.
[www.kadett.cz]

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: Ruční brzda
Autor: Pule (IP zapsáno)
Datum: 03.12.2009 19:34

snad mi to pomůže,dík



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
  *******   ********   **     **  **    **        ** 
 **     **  **     **  **     **  ***   **        ** 
        **  **     **  **     **  ****  **        ** 
  *******   **     **  **     **  ** ** **        ** 
        **  **     **  **     **  **  ****  **    ** 
 **     **  **     **  **     **  **   ***  **    ** 
  *******   ********    *******   **    **   ******  
Powered by Phorum.