www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
2. Motor :  Technická poradna   převodovka, vstřikování, palivová soustava, náplně, výfuk  
Spojka,jde ztuha
Autor: kemo (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2007 14:15

Ahoj opláci! Vlasním Astru-G r.v2000 motor X16XEL a mám sní problém!
V sobotu jsem prohnal auti po dálnici a když jsem potřeboval použít spojku,tak jsem narazil ta tuhý odpor pedálu! Spojka šla velmi ztuha zmáčknout a to bez ohledu na rychlosti! Jak auto stálo a chládlo tak pedál šel zase zlehučka, než se zase motor zahřál! Nevíte čím to může být nebo co to způsobuje? Dík za každou dobrou radu!

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2007 21:19

To vypada na pritlacak, popripade lozisko.

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: 8sergio9 (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2008 22:10

Koupit spojkovou sadu a co nejdřív vyměnit.

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: IRK (IP zapsáno)
Datum: 17.11.2008 08:31

Zdravim vsechny.
Když už je o tom řeč, tak bych taky asi potřeboval radu odborniků.
Mam Kadetta 1.6 Caravan, a taky mi jde poměrně z těžka mačkat spojka.
Neni to sice úplně nejhorší, už sem si na to zvykl. Jinak ta spojka funguje normálně, tak jak má, ale ve srovnání s jiným autem jde ta spojka sakra těžko.
Lanko přidřené nebude, pač je měněné.
Poradí mi někdo?

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: Lukin (IP zapsáno)
Datum: 17.11.2008 09:58

IRK> určitě to sámé co napsal Standa smiling smiley

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: IRK (IP zapsáno)
Datum: 17.11.2008 10:09

Tak jo. Ale mě ta spojka jde pořád stejně bez rozdílu teploty.
Můžu se zeptat, co to je ten přítlačák? Bude při výměně nutné oddělit převodovku od motoru?

Re: Spojka,jde ztuha
Autor: JardaGSi (IP zapsáno)
Datum: 17.11.2008 14:12

IRK:
No, nepropadej pani.ce smileys with beer.
Já bojuji s tuhou spojkou u svojeho Kadítka už léta. I když vyměním staré lanko za nové lanko ATE, cca po 14 dnech mi to opět jde ztuha. Už jsem to tady na fóru kdysi řešil a dostal jsem odpovědi, že prostě záleží na kusu lanka - resp. vesměs všichni mi doporučili lanko demontovat, koupit !!!vazelínu ve spreji!!!(NE WD40 - vysychá) a lanko pěkně zevnitř promazat. A tak jsem je poslechl a vždycky tak cca na půl roku mám spojku měkkou jak u škodovky, když zase začíná drhnout, lanko vyndám a nacpu do něj sprejem trochu mazadla a opět jezdim "jemně".
Jinak přítlačák = přítlačný talíř spojkové lamely = prvek, ve kterém je talířová pružina, která přitalčuje lamelu k setrvačníku motoru a nedovoluje jí klouzat = přenáší výkon a kroutící moment motoru na hrušku (hnací hřídel) převodovky. V okamžiku potřeby přerušení přenosu síly z motoru na převodovku (řazení, zastavení apod.) šlápneš na spojkový pedál. Přes lanko pohneš s vypínací pákou spojky - na té je vypínací vidlice, kterou přes vypínací ložisko zmáčkneš tu talířovou pružinu u přítlačáku a důsledkem je pak prokluz lamely = přestane se přenášet výkon.
Pokud potřebuješ měnit lamelu, přítalčný talíř nebo ložisko, není u Kadettu potřeba vyndávat motor ani převodovku.
1)vyhákneš lanko spojky
2)Demontuješ kryt mezi motorem a převodovkou.
3)Tam uvidíš šroubky, co drží přítlačák na setrváku (myslim že jich je tam 5 nebo 6ks) - ty si všechny trochu povolíš.
4)Na převodovce odšroubuješ takové víčko (příp. celý boční kryt převodovky - záleží na verzi myslím že F16 má víčko, F20 ho nemá), tím se ti obnaží závit v hrušce (myslím, že tam je M7), zašroubuješ do ní vytahovák a vysuneš jí směrem z převodovky.
5) Pak si postupně odšroubuješ ty šrouby ze setrváku a opatrně vyhákneš vypínací ložisko z vidličky.
6) Vyndáš přítlačák a lamelu ven.
Jinak celý je to vyjímečně krásně popsaný v knížce "jak na to". Míň krásná je ta cena spojkový sady eye popping smiley = doporučuju nejdřív promazat lanko smileys with beer



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  **      **  ********  **     **  **    ** 
 ***   ***  **  **  **     **     ***   ***  **   **  
 **** ****  **  **  **     **     **** ****  **  **   
 ** *** **  **  **  **     **     ** *** **  *****    
 **     **  **  **  **     **     **     **  **  **   
 **     **  **  **  **     **     **     **  **   **  
 **     **   ***  ***      **     **     **  **    ** 
Powered by Phorum.