www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
3. Elektrika :  Technická poradna   ECU, osvětlení, přístrojová deska, čidla 
Jdi na stránku: 1234Následující
Aktuální stránka: 1 z 4
ventilator chladice - nejede
Autor: MilanX17DTL (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 07:24

Ahoj, mam pocit ze se to tady uz resilo, ale nemuzu to nikde najit ani pres vyhledavani.
Mam pocit, ze mi nefunguje ventilator chladice. Vcera jsem ujel 13 km z prace domu - hodne popojizdeni a krizovatek. Nez jsem dojel domu, mel jsem teplomer pres 100 °C skoro v cervenym poli. Nechal jsem bezet motor, kouknul pod kapotu a ventilator stal.
Auto jsem mel po srazce se srnou v servise, mohli tam neco spatne zapojit nebo na neco zapomenout? Neukazovalo mi to nedavno totiz ani teplotu na radiu, tak jsem lehl pod auto a zjistil, ze mi to cidlo nasadili na spatny kablik a ze tam jsou dalsi dva nezapojene, ktere ale ani nikam nepasujou - ani do sebe. je to v takovem ohranicenem prostoru (vsude dokola plechy) u narazniku na ridicove strane. Mohlo by to mit souvislost s tim ventilatorem? doufam ze ne. Nedaji se totiz nikudy protahnout nekam jinam.
Tak prosim o radu co a jak dale a v pripadne nejhorsi varianty kolik si mam nachystat penez.
Chadici okruh je podle me ok, kdyz jedu plynule tak ani nehreje.
diky za pomoc

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: MilanX17DTL (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 07:33

mam astru caravan 1.7TD r.v 97

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 07:55

Zkus se podivat na pravou stranu chladice kde by mel bejt termostat pro ventilator, jestli je zapojenej. Pokud ano, odpoj z nej ten konektor a pri zapnutym klicku ho zkus nejakym kouskem dratu vyzkratovat (ten konektor, ne termostat). POzor na ventilator, mel by se roztocit. Kdyz se roztoci, tak je v pytli ten termostat.
Kdyz ne, tak bych zkusil naopak odpojit konektror od ventilatoru a ventilator pripojit nejakyma fousama dratu na baterii, jestli ten bude v poradku....

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: MilanX17DTL (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 08:02

Mam novy chladic - je tu nekaka moznost, ze mohli na ten termostat nejak sahnout nebo ze odesel pri te bouracce?
Diky

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 08:11

Odejit pri bouracce to asi ne. Jeste me napadla moznost, jestli te tam nedali termostat s vyssi teplotou.
Zkus to co jsem psal a podle toho uvidis. Potom by to bylo jedine v dratech a to je taky malo pravdepodobny.

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: MilanX17DTL (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 09:01

Diky za rady Stando,
jen jsem jeste chtel vedet, jestli pri te vymene chladice museli manipulovat s termostatem nebo je uchyceny vedle a jen odpojili kontakt. Jestli ho tam vubec mam to te bouracce :-)
Koukal jsem pod kapotu a z ventilatoru jde kablik, ten se na prave strane deli, svazek jde nekam dolu a ta odpocka doprava rovne smerem k prave strane chladice - to bude asi k tomu termostatu, ze? nebo svetla?
Jsem uplny laik. Kdyz budu skouset ty kontakty, hrozi nejake kopnuti od baterie?
diky

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 09:29

Pokud Te menili chladic, tak bud vzali termostat z toho stareho, nebo ho vymenili za novy. Je v chladici nasroubovanej a je to takovej "bobik" se sestihranem na tusim 24ku klic a konektorem. Kdyz ho vysroubujes, tak vytece voda, tak ze je vylouceny ze by ho tam zapomneli v servisu dat..:-)
Baterie Te nemuze nijak kopnout, spis si dej pozor na ten ventilator, kdyby nahodou spustil !!!

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Martin 16V (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 14:33

U X17DTL je termostat vlevo nahoře............ viz. odkaz: [www.opelclubrenbau.cz]

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 17:38

Tak to se omlouvam, bral jsem to tak ze je to stejny jako u kadetta...

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: IJK (IP zapsáno)
Datum: 01.06.2005 18:23

Když otevřeš kapotu, při pohledu svrchu trčí spínač z chladiče směrem dozadu zcela vlevo (viz obr.) Vytáhneš kablík (pro X17DTL by měl mít tři kontakty a třeba šroubovákem je propojíš. Tři jsou tam proto, že jeden se propojuje s druhým (první rychlost) nebo i s třetím (druhá rychlost). Na kontaktech je 12V, ale jen pro ovládání relátek, tj. ne silový proud - netřeba se bát. Při zapnutém zapalování by se po spojení mělo ozvat cvaknutí a rozběhnout ventilátor na 1. nebo 2. rychlost, podle toho který propojíš.
Běžným měřákem bys mezi kontakty měl naměřit nějaké napětí přes 10V.
Chyby:
- není li napětí, zkontrolovat pojistky
- cvaká li relé ale netočí ventilátor, je chyba v pojistce ventilátoru nebo ve vlastním motoru ventilátoru
- necvaká li relé, hledat chybu na vedení k relátkům nebo v relátkách (jsou dvě pro každou rychlost jedno)
- Rozběhne li se ventilátor jen na druhou rychlost, odešel předřadný odpor (před chladičem na masce za značkou Opel)
- Rozběhne li se na obě rychlosti, je špatné čidlo.

Přílohy: spinac.jpg (68.2KB)  
Re: ventilator chladice - nejede
Autor: MilanX17DTL (IP zapsáno)
Datum: 02.06.2005 09:49

ten predradny odpor - auto dostalo pecku od srny na predek, maska + svetlomety byly rozmlacene, chladic jsem musel dat taky novy.
Takze jestli mel byt ten predradny odpor na masce pred chladicem za znakem opel - to se musel urcite rozmlatit?
Jak poznam ze ho tam vubec mam, jak vypada? diky

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: IJK (IP zapsáno)
Datum: 02.06.2005 12:43

Pokud ho najdu, vecer vyfotim (kdysi mi umřel, taxem ho měnil). Je to takovej bílej keramickej bazmek, cca 10 cm dlouhej o průřezu tak 2x2cm a z konců čouhaj plechový kontakty, na nichž je šroubem chycenej drát, ten pak přes konektor vede zevnitř kolem předku auta až k relátkové skřínce. Uprostřed je okolo toho omotaný cca 2cm široký plech jako úchyt, chycený šroubem do plechu do přední příčky pod plastovou maskou zhruba ve středu auta, zevnitř (t.j. za příčkou ale ještě před chladičem). Je to dost blbě přístupný, když jsem ho měnil, měl jsem dole přední nárazník i masku a stejně žádná sláva.
Pokud je problém v něm, jak jsem psal, měl by ti ventilátor běžet aspoň na druhý stupeň (přičemž na ten spíná asi při 103 nebo 105, takže až když je motor skutečně dost horký) - jak to vyzkoušíš jsem taky psal.
V bazmeku je odpor nějakých 0.3 Ohmů /50W, což prakticky vylučuje jeho snadnou náhradu nějakým průmyslovým, originál nový stojí kolem 600,- a neoriginály ani vrakoviště IMHO nejsou pravděpodobné, anžto se dával pouze do ropáků, kterých nebylo tolik.

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: houbik (IP zapsáno)
Datum: 12.03.2008 20:17

Ahoj všem, mám záhadný problém s ventilátorem chladiče, který se prostě neroztočí. Termostat jsem kontroloval v hrnci s vodou. Čidlo spínače ventilátoru je také nové, ale pro jistotu jsem koupil ještě jedno jiné pouzité. Větrák sem také kontroloval připojením na baterii. A pojistka s kabeláží je také v pořádku(zkoušel jsme na chvíli spojit hnědý a hnědobílý drát od čidla ventilátoru). Chladič jsem měl vyndaný a je v pořádku průchozí. Obě dvě spínací čidla ventilátoru jsem vyzkoušel(to nové jsem kupoval na podzim a fungovalo) Tudíž mi už nenapadá jiná věc, která by měla vliv na spouštění. Poraďte, někdo prosím, kde může být chyba. Díky.

Kadett C20NE

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Vendys (IP zapsáno)
Datum: 12.03.2008 22:15

Dvě spínací čidla ventilátoru? eye popping smiley

Kadett E GSI 3dv. C20NE červený - minulost
Vectra A sedan C20NE vínová metal. - minulost
Vectra B kombi X25XE zelená metal. - minulost
Corsa C sport 3dv. Z17DTH červená

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 12.03.2008 22:25

Vendys napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dvě spínací čidla ventilátoru? eye popping smiley


jj ,ale určitě je zkoušel jedno po druhém,nemá je namontované obě najednou(aspon myslám teda)winking smiley

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: houbik (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2008 07:00

Brouček: Přesně tak, nenapadalo mi totiž už nic jinýho, tak sem si sehnal ještě jedno čidlo...co myslíte, že by s tim mohlo být?

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Brouček (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2008 07:23

A zkusil jsi sundat tu koncovku ze spínacího čidla na chladiči a kontakty propojit kouskem drátu? To čidlo spíná kostru, a pokud je někde na cestě oxidace,tak ti to nepůjde. Pokud budeš tuto zkoušku dělat, !!! TAK OPATRNĚ !!!
POČÍTEJ S TÍM ŽE SE MŮŽE SAHARA ROZBĚHNOU !!!! TAK POZOR NA RUCE AT TI NECHYTÍ LOPATKY!!!

Zdraví Brouček
Vectra A sedan C25XE modrá metalíza - minulost
Vectra C sedan Z18XE zelená metalíza - součastnost

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Houbík (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2008 09:03

Jasně to jsem samozřejmě zkoušel.Ventilátor se normálně rozběhnul...ještě mi napadá, že bych mohl v hrnci zkusit uvařit to spínací čidlo...Ale, že by byly dvě špatný?...Jinak fakt nevimsad smiley.

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: palorep (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2008 09:17

To čidlo spaja kostru tak skus prepojit kable či nahodou nie su niekde prerušené a tym nezopne kostru. Ale tak že zmeriaš odpor kabel - kostra motoru ma byť nulový

paša - Astra F caravan C16NZ minulost
Volvo S60 2.4 turbo benzín/LPG - současnost



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil palorep (13.03.2008 09:19)

Re: ventilator chladice - nejede
Autor: Houbík (IP zapsáno)
Datum: 13.03.2008 09:59

Já vim jak to funguje, ale nevim proc to nejde. Nemusim to ani proměřovat, když ty dráty spojím tak se okamzite roztoci vetrak. Chladič je ohratej dost tak nevim v cem je problemsad smiley.

Jdi na stránku: 1234Následující
Aktuální stránka: 1 z 4


Jméno: 
Email: 
Téma: 
Připojit soubor
  • Můžete připojovat soubory následujících typů: jpg, gif, bmp, pdf
  • Soubor nesmí být větší než 600KB
  • k tomuto příspěvku může být připojeno ještě 3 soubor(ů|y)
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  ********  **     **  ********   **     ** 
 **     **     **      **   **   **     **  **     ** 
 **     **     **       ** **    **     **  **     ** 
 *********     **        ***     ********   **     ** 
 **     **     **       ** **    **         **     ** 
 **     **     **      **   **   **         **     ** 
 **     **     **     **     **  **          *******  
Powered by Phorum.