www.kadett.cz    www.opelastra.cz
Než zadáte dotaz do technické poradny, ujistěte se, že jste si přečetli FAQ - ČASTO KLADENÉ DOTAZY.

* Toto fórum slouží jako technická poradna pro vozy OPEL, pro jiné příspěvky použijte debatu.
* Než se na něco zeptáte, projděte si návody a články na stránkách, nebo použijte vyhledávání tady ve fóru! Spousta problémů se zde už několikrát řešilo.
* Uvádějte u příspěvků typ auta (Astra, Kadett) a označení motoru (C16NZ,C20NE, atd...).
* Adminem tohoto fóra je Standa. Moderátoři: Brouček, Vendys.
6. HiFi :  Technická poradna   rádio, reproduktory 
Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Pepan (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2007 16:08

Chtěl bych si do auta dát dozadu starší repra , jsou 4 ohmy a 3W . Ale na svorkách není označeno + a - . od rádia jsou dráty označeny + a - a tak mám srach , abych v případě prohození neodpálil rádio , nebo něco jiného .
Jak poznám , který kontakt u repra je + a - ? Nebo to prohození nic neudělá a je to jedno , kam se zapojí + a - ?
Prosím , ujasněte mě to . Díky

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: m.king (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2007 16:52

Pokud jsou to opravdu 3W, tak je tam radši nedávej. To muziku přes motor sotva uslyšíš a když už tak hodně zkreslený zvuk. Když otočíš plus minus, tak si myslím zničíš max. reproduktor. Přehozením se obrátí výchylka repro a běžně se to využívá, třeba u subwoferu pro snížení objemu skříně. Tam jsou dva repro montované na sebe, membránami k sobě a koši od sebe. Aby chodily spolu a nepřetláčely se, je jeden zapojen správně a druhý přepólovaný.

m.king Astra F sedan X 17 DTL 94/12

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Pepan (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2007 17:05

Díky za názor .Brouzdal jsem na netu a pro všechny , co by to chtěli vědět :

Nejjednodužší zjištění polarity repráků - jde o zjištění prvního pohybu membrány směrem ven při zahájení reprodukce.
Nejjednodužší je připojit k repráku slabou baterku (třeba tužkovou 1,5 V, NE silnější a klidně i použitou).
Pak jde membrána dopředu pokud je polarita správně. Ten pohyb je naprosto jasný a zřetelný.
Navíc dokud je baterka připojená zůstává membrána vychýlená.
Když je polarita obrácená je membrána vtažena dovnitř – což je špatně.
Když se nepoužije silná baterka není se čeho bát , stačí přidržet prsty.
A nebojte , nekope.
A co když se přece dráty přehodí ? Otoči se sinusovka a nebude to hrát basy.. kmitočtové hranice se požerou.. jinak repro se tim nezniči
To jsem vyčetl na netu , ale jen ze zvědavosti - jak poznám + a - z rádia , když tam to nebude označeno ?
A po tom prohození ? Opravdu nic neodpálím ?

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2007 17:43

Běžně je + slabší a - silnější konektor, jinak při pohledu zezadu přes magnet je + napravo a - na levo.

Jinak aby reproduktory za něco stály, mely by mít 2x větší rozsah neš výkon rádia!

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Gizmo_CZ (17.06.2007 17:44)

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 17.06.2007 20:33

Prosim vas lidi, premejslejte. Pri otoceni faze repraku se nic neznici, neni sebemensi duvod. Jediny k cemu doje, bude rozhozeny stereo a to jen "na ucho".
A pokud nevis co je + a -, tak zapoj oba repro stejne a je vyreseno.
Jinak 3W repro je skutecne totalne na prd. Pro zadek je celkem vhodny pouzit repro od 30W nahoru.

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: m.king (IP zapsáno)
Datum: 18.06.2007 09:40

Tak se nám i v této prokleté sekci rozvinula pěkná debata a Standa ji utnul.spinning smiley sticking its tongue out

m.king Astra F sedan X 17 DTL 94/12

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Standa (IP zapsáno)
Datum: 18.06.2007 10:09

Ajajaj, tak to me mrzi ze jsem vam prekazil tak krasny povidani...smiling smiley

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Beruna (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2007 19:21

3 W jo, tak to bude nářez :-))).

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Gizmo_CZ (IP zapsáno)
Datum: 19.06.2007 19:36

Já mám dvoupásmové repro (2x) 4 ohmy 45W a nějak pozoruji, že mi to nestačí the finger smiley

tyy 3W tak to mám myslím na sluchátkách u počítače smiling bouncing smiley

.



Opel Astra F Caravan X17DTL r.v.95


Promiň jsem "chudší duchem" pomalu mě to myslí. :-)

Re: Repro - plus a minus , jak poznám ?
Autor: Nesquik (IP zapsáno)
Datum: 06.07.2007 10:28

Teda Stando utnul si to hezky:-) Označení repro + - je docela zcestný páč reprák není nic jinýho než cívka a na ní + a - budete hledat asi zbytečně. Hlavně je zapoj oba stejně a myslim že "přeslech" kterej bude mezi předkem a zadkem (auta) ani nepoznáš.



Jméno: 
Email: 
Téma: 
Smileys
...
(loading smileys)
Spam prevence:
Prosím, opište tento kód. Toto opatření slouží k blokování automatických robotů, které vkládají spam (nevyžádané reklamy).
 **     **  **     **  ********   **    **  ******** 
  **   **   ***   ***  **     **   **  **      **    
   ** **    **** ****  **     **    ****       **    
    ***     ** *** **  **     **     **        **    
   ** **    **     **  **     **     **        **    
  **   **   **     **  **     **     **        **    
 **     **  **     **  ********      **        **    
Powered by Phorum.